Α2 ανδρών: Νίκη πρωτιάς για τα Βριλήσσια σε ενα ντέρμπι για γερά νεύρα (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Νίκη πρωτιάς για τα Βριλήσσια σε ενα ντέρμπι για γερά νεύρα (βίντεο)

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο τα Βριλήσσια πήραν μεγάλη νίκη με 21-20 επί του Καματερού, στο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής και διατήρησαν το απόλυτο των βαθμών, αφήνοντας πίσω τους τους σημερινούς τους αντιπάλους. Το παιχνίδι όπως αναμενόταν ήταν ντέρμπι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό με τις δύο άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.

Το Βριλήσσια μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν ένα μικρό προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο (3-1). Οι φιλοξενούμενοι του Παναγιώτη Μεσσήνη αντέδρασαν και
κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με το εικοσάλεπτο να κλείνει στο 6-7. Το ημίχρονο έκλεισε με γκολ του Ευθύμη Όρκα 1’’ πριν τη λήξη και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το Καματερό να προηγείται με 9-10.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν και πάλι οι παίκτες του Δημήτρη Καφφάτου, που πέρασαν ξανά μπροστά με 13-12 στο 40’. Το Καματερό για άλλη μια φορά αντέδρασε σωστά και ανέκτησε το προβάδισμα, προηγούμενο μάλιστα με 2 γκολ (14-16 στο 45’). Τα Βριλήσσια κατάφεραν ξανά να «γυρίσουν» την κατάσταση και με επιμέρους 4-1 μπήκαν προηγούμενα στο τελευταίο δεκάλεπτο (18-17). Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά σε δύο φάσεις. Η πρώτη ήταν το υπέροχο γκολ του Κώστα Πέρρου από την περιφέρεια, που έδωσε προβάδισμα στα Βριλήσσια με 21-20. Η δεύτερη ήταν το κλέψιμο του Ανδρέα Λέκκα στην τελευταία επίθεση του Καματερού, με λιγότερο από 10’’ να απομένουν για τη λήξη του ματς. Τα Βριλήσσια είχαν μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και με δύο γκολ διαφορά όμως ο Ηλίας Κότσιρας απέκρουσε το πέναλτι του Λέκκα σε νεκρό χρόνο.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ 21-20
Πεντάλεπτα: 1-0, 3-1, 4-3, 6-7, 8-8, 9-10 (ημίχρονο), 11-11, 13-12, 14-16, 18-17, 19-19, 21-20 (τελικό)

ΕΣΝ Βριλησσίων (Δ. Καφφάτος): Καμπούρης, Τζανιδάκης 5, Λέκκας 2, Πέρρος 2, Ντούσικος 5, Όρκας 4, Τσαγκούλης 1, Φιλίππου, Χρόνης, Κάτρης, Φλώρος, Νικολακόπουλος 2, Παπαϊωάννου, Σκουλάς, Παππάς, Λάγιος.

ΓΑΣ Καματερού (Π. Μεσσήνης): Πανόπουλος, Σκορδιάνος, Αμανατίδης 4, Μπούτος Π. 1, Κλημάνογλου 1, Ακάλεστος 5, Βαμβακούσης 1, Πιτερός, Τότο 4, Βορύλλας, Κλεώπας 1, Κότσιρας, Χριστόπουλος, Καμπουράκης 3, Μπούτος Ε.

Αποβολές 2’: 3 – 5,

Κόκκινη κάρτα: Κλεώπας (μπλε κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι – κρατήθηκε δελτίο)

Ρίψεις 7μ: 2/4 – 3/3

Διαιτητές: Τσάκωνας Δ. – Χασκής Α. | Παρατηρητής: Μπεμπέτσος Γ.