Α2 Ανδρών: Εξαιρετικός ο Αρχέλαος νίκησε τον Πρωτέα - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Εξαιρετικός ο Αρχέλαος νίκησε τον Πρωτέα

Ο Αρχέλαος Σαββίδης Team επικράτησε με 43-32 του Πρωτέα Άρτας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Αποδίδοντας εκπληκτικά στην άμυνα και παίζοντας θεαματικά και αποτελεσματικά στην επίθεση, το σύνολο του Σωκράτη Σκούφα έφτασε σε μία εντυπωσιακή νίκη και συνεχίζει την προσπάθειά της για επάνοδο στην Handball Premier.

Με όπλο την άμυνά του μπήκε στον αγώνα ο Αρχέλαος Σαββίδης Team που προηγήθηκε με 2-0 στο 2′ 56″ και 12-1 στο 14′ 35″, με τον Ηρακλή Κοσμίδη να πραγματοποιεί εκπληκτικές
αποκρούσεις και τους παίκτες του Πρωτέα Άρτας να μη μπορούν να τον νικήσουν ούτε από το σημείο του πέναλτι, στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Στην συνέχεια ο αγώνας ισορρόπησε για ένα πεντάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να ανεβάζει τη διαφορά στα δεκαπέντε τέρματα (22-7) στο 27′ 55″ και το ημιχρόνο να ολοκληρώνεται με τον ηλεκτρινικό πίνακα του γηπέδου να γράφει 23-9.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Πρωτέας Άρτας μείωσε τη διαφορά στα έντεκα τέρματα (25-14 στο 33′ 58″) και στα δέκα (29-19) λίγο μετά την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (41′ 41″). Ο Αρχέλαος Σαββίδης Team επανέφερε τη διαφορά στα δεκαπέντε τέρματα (35-20) στο 47′ 22″. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρχέλαος Σαββίδης Team διαχειρίστηκε, χρόνο, διαφορά και δυνάμεις και, παρά τη μείωση της διαφοράς από την ομάδα της Άρτας, έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ Σαββίδης Team - ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 43-32

Πεντάλεπτα  2-0, 6-1, 10-2, 13-5, 17-7, 23-9 (ημιχ.), 27-14, 29-16, 32-20, 36-22, 40-28, 43-32

Αρχέλαος Σαββίδης Team (Σκούφας): Κοσμίδης Β. Κοσμίδης Η., Καραγιαμπάς, Τριανταφύλλου 10, Ξεφτέρης, Σαϊδές 2, Δράντζιου 1, Ξώνης 1, Ράπτης 1, Εγγλέζος 6, Ραντζέλοβιτς 9, Θυμιόπουλος, Χαραλαμπίδης 13, Τσαβές,  Παπανάκος, Παπαδόπουλος.

Πρωτέας Άρτας (Αρβανίτης):  Τσούλος, Τσέλιος Π. 9, Κεσίδης 8, Μπισκανάκης, Ντάλας 2, Κίτσιος, Τσέλιος Ν. 5, Γιολδάσης 1, Τσέλιος Γ. 2, Ιλερής 5, Μπίζγκα, Κωνσταντίνου, Γεωργαλής.