Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη της Νεας Ιωνίας επι του Ιωνικού - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη της Νεας Ιωνίας επι του Ιωνικού

Με μια σπουδαία νίκη, επέστρεψε στις επιτυχίες η ομάδα της Νεας Ιωνίας, που επικράτησε εντός έδρας με 23-19, με αντίπαλο τήν ομάδα του Ιωνικού για την 6η αγωνιστική του του 1ου ομίλου, του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο από την αρχή, με τις δυο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ μέχρι το 25' όπου ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 8-9.

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν για την ανάπαυλα, η Νεα Ιωνία κατάφερε και πέρασε ξανά μπροστά, με την κόρνα του ημιχρόνου να βρίσκει τους παίχτες του Γιώργου Μπένια με 12-
10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νεα Ιωνία μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο μέρος καταφέρνοντας να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα το οποίο έφτασε τα πέντε τέρματα στο 55' (22-17) με την ομάδα των Φουντεδάκη - Μαντζόπουλου να έχει χάσει από το 52' τον Τσαγκογεώργα που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (3 δίλεπτα), ενω στο 56' ο Κρητικός εγκατέλειψε τον αγώνα (τραυματισμός στην μύτη). Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Γιώργου Μπένια να πανυγηρίζουν μια μεγάλη νίκη με 23-19.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 23-19
Πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-5, 7-6, 8-9, 12-10 ημ. 14-11, 15-13, 17-15, 19-15, 22-17, 23-19 τελικό

ΟΦΝΙ (ΜΠΕΝΙΑΣ): ΜΠΕΚΡΗΣ, ΡΑΜΜΟΣ (2), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (5), ΚΟΥΤΣΗΣ (1), ΒΑΛΟΥΡΔΟΣ (5), ΤΖΑΝΟΣ, ΣΚΕΠΕΤΑΡΗΣ (1), ΙΑΤΡΙΔΗΣ, ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ (4), ΧΑΛΚΙΑΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ (3), ΛΟΥΚΙΔΕΛΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ (2), ΓΑΡΙΔΑΣ.

Ιωνικός ΝΦ (ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗΣ - ΜΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ): ΛΕΡΟΥΤΣΟΣ, ΓΑΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ (1), ΒΙΔΑΚΗΣ (2), ΜΑΡΑΓΚΟΣ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ (5), ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, ΞΑΝΘΑΚΗΣ, ΜΠΙΤΟΠΟΥΛΟΣ (1), ΤΣΟΜΠΑΝΙΔΗΣ (4), ΜΟΥΡΕΛΑΤΟΣ (2), ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ (2), ΤΣΑΓΚΟΓΕΩΡΓΑΣ (2), ΔΗΜΟΥΛΙΝΟΣ, ΣΩΤΗΡΙΟΥ, ΚΑΨΑΛΗΣ, ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ.