Α2 ανδρών: Έσπασε το απόλυτο του Αρχέλαου στο ντεμπούτο Γιούπη-Πρωτογέρη (βίντεο) - greekhandball.com

Με νίκη συνδυάστηκε η πρώτη παρουσία των Γιούπη και Πρωτογέρη στον πάγκο του Ζαφειράκη.

Η ομάδα της Νάουσας μπήκε αποφασισμένη από την αρχή του παιχνιδιού και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Αρχέλαου. Το 7-3 του πρώτου δεκαλέπτου μαρτυρά την κυριαρχία του Ζαφειράκη στο γήπεδο, καθώς οι επιθετικές τους επιλογές ήταν άψογες και αμυντικά δεν άφησε ελεύθερους χώρους στον αντίπαλο. Στο κατάμεστο για μια ακόμα αγωνιστική γήπεδο της Νάουσας οι παίκτες του Ζαφειράκη κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να διατηρούν το προβάδισμα
στο σκορ μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου (17-13).

Στην επανάληψη το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων αποδιοργάνωσε την ομάδα του Ζαφειράκη που βρέθηκε να προηγείται μόλις με ένα γκολ διαφορά (22-21) στο 48:00 λεπτό του παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ζαφειράκης σοβαρεύτηκε και με επιμέρους σκορ 7-2 καθάρισε το παιχνίδι πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 29-23.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 29-23
Δεκάλεπτα: 7-3, 12-9, 17-13 ημιχ.  19-16, 24-12, 29-23 τελικό

Ζαφειράκης (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 3, Ρότζιος 3, Διδασκάλου 6, Μαυροδουλάκης 1, Πετρίδης 8, Καραβίτης 2, Κορωνάς 2, Καραμπέλκος 4

Αρχέλαος (Σκουφάς): Θυμιόπουλος 1, Ραντζέλοβιτς 9, Εγγλέζος 1, Ράπτης 1,Ξεφτέρης 1, Τριανταφύλλου 10