Α2 ανδρών: Στις λεπτομέρειες τα Βριλήσσια τον Ολυμπιακό Κερατσινίου - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Στις λεπτομέρειες τα Βριλήσσια τον Ολυμπιακό Κερατσινίου

Την τέταρτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχαν τα Βριλήσσια που επικράτησαν αρκετά δύσκολα εντός έδρας επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου με σκορ 24-22, σε ενα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Η ομάδα των Βορείων προαστίων της Αθήνας παραμένει στην κορυφή με 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ ο Ολυμπιακός Κερατσινίου μετά το Καματερό, δυσκόλεψε και το άλλο φαβορί για την άνοδο, γεγονός που αποδεικνύει ότι είναι μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ συγκεντρωμένες στο παιχνίδι τους μέχρι το
πρώτο δεκάλεπτο όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο 7-7. Στη συνέχεια τα Βριλήσσια κατάφεραν να πάρουν ενα πολύ μικρό προβάδισμα 2 τερμάτων, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τισ δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με την ομάδα των Βριλησσίων να προηγείται με σκορ 14-12.

Στην επανάληψη η γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να χτίσουν σταδιακά μια διαφορά που έφτασε τα εξι γκολ στο 45' (22-16). Κι ενώ φάνηκε ότι το παιχνίδι είχε γείρει οριστικά προς το μέρος των Βριλησσίων, ο Ολυμπιακός Κερατσινίου δεν τα παράτησε, με τους παίχτες του Γιάννη Ανταλή να κάνουν μέχρι το 55', ένα επι μέρους σκορ 0-5 και να μειώνουν το σκορ σε 22-21, βάζοντας ξανά φωτιά στο παιχνίδι.

Φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό τα Βριλήσσια προηγούνταν με 23-22, έχοντας τη μπάλα στην κατοχή τους 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Προσπαθώντας να ροκανίσουν το χρόνο οι γηπεδούχοι γύρναγαν τη μπάλα, με τους διαιτητές να υποδεικνύουν παθητικό παιχνίδι. Όμως στην τελευταία προσπάθεια και πριν η μπάλα αλλάξει κατοχή ο Τζανιδάκης στο 59:37, έκανε το 24-22, σκορ με το οποίο τελείωσε το παιχνίδι.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 24-22
Πεντάλεπτα: 3-4, 7-7, 9-7, 10-9, 12-10, 14-12 ημίχ. 17-14, 19-15, 22-16, 22-19, 22-21, 24-22 τελικό

ΕΣΝ Βριλήσσια (Δ. Καφφάτος): Καμπούρης, Τζανιδάκης 4, Λέκκας 1, Πέρρος 1, Ντούσικος 3, Όρκας 3, Τσαγκούλης 4, Φιλίππου 2, Κάτρης, Χρόνης, Νικολακόπουλος 4, Παπαϊωάννου, Σκουλάς 2, Χρονόπουλος, Παππάς, Σομπιρακούλ.

Ολυμπιακός Κερατσινίου (Γ. Ανταλής): Ανδριώτης, Μαρούδας 2, Σαμαράς 7, Λοπαρνάκης 2, Καραγκούνης, Πετράκος 3, Κουλακάρης 1, Δαλέκος 2, Νικολαΐδης, Παντελάκης 1, Μπαρμπαράκης, Οικονόμου, Τσακίρης, Ματθιάδης 4, Καρδάσης, Ντέμα.