Α2 Ανδρών: Δύσκολη νίκη για το Κιλκίς επί του Φαίακα - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Δύσκολη νίκη για το Κιλκίς επί του Φαίακα

Δύσκολη νίκη για την ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς που επικράτησε στις λεπτομέρειες του Φαίακα Κέρκυρας με σκορ 20-19.

Οι φιλοξενούμενοι των Ριγανά-Μιχαλάκη, αν και είχαν σημαντικές απουσίες, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν να προηγούνται με διαφορά 4 τερμάτων στο 19' και τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει σκορ 5-9. Όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ενα σερί 5-1 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, κατάφεραν να φτάσουν το σκορ ισόπαλο με σκορ 10-10 στην ανάπαυλα και να δίνουν νεο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η επανάληψη ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ, με το παιχνίδι να
χαρακτηρίζεται από το πάθος και την ένταση των αθλητών και των δύο ομάδων, γεγονός που αποτυπώθηκε με αρκετές δίλεπτες αποβολές και για τις δυο ομάδες, αλλά και δύο μπλέ κάρτες στο τελευταίο λεπτό που ήταν δραματικό.

Με την ομάδα του ΓΑΣ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 20-19 ο Φαίακας είχε την επίθεση και την ευκαιρία να ισοφαρίσει, έχοντας τη μπάλα στα χέρια του, όμως δεν τα κατάφεραν και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη με τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να χειροκροτεί και τις δυο ομάδες για το θέαμα που προσέφεραν.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 20-19
Πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 5-6, 6-9, 10-9, 10-10(ημιχ) 12-11, 13-12, 14-13, 15-13, 17-16, 20-19(τελικό)

Γ.Α.Σ Κιλκίς: (Δενδράκης):  Τριανταφύλλου, Κόβλακας, Τζιβιντζέλης, Λασκάκης, Μπαλάσκας, Μαυρόπουλος Α., Παπαδόπουλος, Αναστασιάδης, Φυτανίδης, Τοκατζόγλου(3), Καραβασίλης(4), Γιαβασίδης, Φαχουρίδης(1), Καρβουνίδης, Μαυρόπουλος Χ.(1), Δεληγιάννης(8)

Α.Ο Φαίαξ Κέρκυρας (Ριγανάς,Μιχαλάκης): Αρβανίτης, Βάγιας(1), Τσιλιμπάρης, Κουλούρης, Κορακιανίτης(2), Παγωνίδης(3), Δόικας, Δελλής(6), Ριγανάς(1), Ασμάνογλου, Δάσκαλος(5), Νάστος

Πέναλτι:3/4-0/1
Δίλεπτες: 8-11