Με πλεονέκτημα έδρας στον τελικό ο Διομήδης - greekhandball.com

Με πλεονέκτημα έδρας στον τελικό ο Διομήδης

Το πλεονέκτημα έδρας για των τελικό της Handball Premier, πήρε ο Διομήδης που επικράτησε με 25-22 επί του ΠΑΟΚ για την τέταρτη αγωνιστική των play off. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο ΠΑΟΚ μένει και μαθηματικά εκτός τελικού, στον οποίο θα αγωνιστεί ο Φίλιππος.

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο πάθος γεγονός που οδήγησε και τις δυο ομάδες σε αρκετά λάθη με τον Διομήδη να κάνει τα λιγότερα και να κατφέρνει να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 11-8. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να
αντιδράσει και να μειώσει στο ενα τέρμα στο 45' (14-13), όμως ο Διομήδης με ενα επι μέρους σκορ 6-2 έφτασε στο 50' να προηγείται με μια διαφορά ασφαλείας 5 τερμάτων και το σκορ στο 20-15. Στα λεπτά που απέμεναν η εικόνα παρέμεινε ίδια, με τον Διομήδη να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη με 25-22.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΠΑΟΚ 25-22
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-2. 6-4, 7-6, 7-8, 11-8 (ημχ), 12-9, 14-11, 14-13, 20-15,  23-19, 25-22.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 3, Κοροβέσης, Τζούριτς, Άντρεγιτς 1, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 4, Σεϊρεκίδης 2, Μυλωνάς 2, Λοΐζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 11.

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 8, Κοκώνης 4, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 3, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 2.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος.