Έμεινε ζωντανός ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Έμεινε ζωντανός ο ΠΑΟΚ

Ζωντανός ο «δικέφαλος» του Βορρά μετά την μεγάλη νίκη του στη Βέροια

Αποφασισμένος και συγκεντρωμένος από την αρχή του αγώνα εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ και κατάφερε να επικρατήσει δίκαια με 25-20 του Φιλίππου Βέροιας στο ΕΑΚ Μακροχωρίου. Ο «δικέφαλος» του Βορρά με αυτούς τους δύο βαθμούς έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση της 2ης θέσης στα πλέι οφ που οδηγεί στον τελικό.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και επέβαλλαν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-4 στο 5' και με 4-8 στο 14' και διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα 3-4 τερμάτων σε όλο το πρώτο
ημίχρονο. Ο Φίλιππος με ένα μικρό σερί στα τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου, μείωσε στα δυο γκολ, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 10-12.

Με την έναρξη του δεύτερου τριαντάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-14. Από εκεί και μετά και μέχρι το 50’ ο Φίλιππος πλησίαζε στα δυο γκολ (13-15 στο 39’ και 15-17 στο 44’) και ο ΠΑΟΚ ανέβαζε την διαφορά στα τέσσερα (15-19 στο 45’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος πλησίασε στο ένα γκολ (19-20 στο 51’) κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο ΠΑΟΚ πήρε τέσσερις μπάλες στην άμυνα και πέρασε με 20-24 στο 57’. Εκεί τελείωσαν όλα. Ο ΠΑΟΚ σημείωσε ένα τέρμα ακόμη κι έγραψε το 20-25 που ήταν τελικό.

Φοβερό παιχνίδι έκανε ο τερματοφύλακας Πέτρος Μπουκοβίνας, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Τόλης Παλάσκας (9 γκολ) και Νίκος Νικολαϊδης (8 γκολ).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΠΑΟΚ 20-25
Τα πεντάλεπτα: 3-5, 3-6, 5-8, 6-10, 7-11, 10-12 (ημχ.), 10-14, 13-16, 15-14, 20-22, 20-24, 20-25
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης, Ανανιάδης 1, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 7, Βουτσάς 1, Καρυπίδης 4, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 3.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 9, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 8, Κοκκώνης 1, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης, Νάση.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Κόκκινη: 49:13 Κυπραίος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 3/4-2/2