F8 εφήβων: Προκρίθηκε στους 4 και η Πυλαία - greekhandball.com

F8 εφήβων: Προκρίθηκε στους 4 και η Πυλαία

Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση για τις θέσεις 1-4, επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας με 25-21. Η ομάδα του Πάνου Γούσιου θα ξεκινήσει τη Β φάση χωρίς βαθμούς, αφού θα μεταφέρει την ήττα από τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ που προκρίθηκε επίσης.

Οι παίχτες της Πυλαίας πήραν το προβάδισμα από την αρχή και ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα, πήραν μια διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο, που τους βρήκε να προηγούνται με 16-12. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος παρουσιάστηκε καλύτερος και κατάφερε να πλησιάσει,
μειώνοντας στο 55' σε 22-21, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα η Πυλαία ήταν πιο ψύχραιμη και και χωρίς να δεχτεί τέρμα, έκανε ενα επι μέρους 3-0, για να πανηγυρίσει τη νίκη πρόκριση με 25-21.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 25-21
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-4, 8-6, 12-7, 14-10, 16-12 (ημχ.), 17-13, 17-15, 20-18, 21-19, 22-21, 25-21
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ανθομελίδης 1, Αντωνιάδης 2, Αλατσατιάνος Ι. 2, Αλατσατιάνος Χ., Ξυνιάς 1, Βακουφάρης 5, Παπαγεωργίου 3, Παπαδόπουλος, Παπαβλασόπουλος, Μπρόϊκος, Πετρίδης 6, Κουκμίσης 1, Μπικιάρης, Νικολαϊδης, Καλόμοιρος 4, Ελέτα.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Νίκος Κούγιας): Ζούτης, Καλλιαρίδης, Βαλαβάνης 4, Κύρτσιος 3, Ρίζος 1, Τριανταφυλλίδης 3, Φιλόσογλου Β. 1, Γραμματικόπουλος 2, Μαυρίδης, Φιλόσογλου Κ., Βελισσαρίδης, Μπαλτατζής Χρ., Ψωμιάδης, Τυφλίδης, Μπαλτατζής Χάρ. 3, Χαραλαμπίδης 4.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Τσάκωνας, δίλεπτα: 6-4, πέναλτι: 4/5-1/4