Σπουδαία νίκη του Σεριφάτου επί του πρωτοπόρου Άρη Νικαίας - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη του Σεριφάτου επί του πρωτοπόρου Άρη Νικαίας

Μεγάλη νίκη για το Σεριφάτο επί του πρωτοπόρου Άρη Νικαίας με 24-21 στο τελευταίο παιχνίδι για την κανονική περίοδο του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών. Παρά την ήττα του ο Άρης Νικαίας θα μπει πρώτος στα play off με 13 ή 14 βαθμούς -αφού εκκρεμεί η τύχη του αγώνα με τον Τελαμώνα- και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, σε αντίθεση με το Σεριφάτο που θα μπεί με 12.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι «μελανόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και σε συνδυασμό με την καυτή ατμόσφαιρα(γεμάτο το κλειστό) που επικρατούσε στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης, κατάφερε από την αρχή του ματς να πάρουν το προβάδισμα, χωρίς να το χάσουν σε κανένα σημείο
του αγώνα.  Χαρακτηριστικό του ματς είναι ότι στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Αιγιώτες είχαν τέσσερα γκολ διαφορά από τους φιλοξενούμενους(7-3). Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, το Σεριφάτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στο  σκορ (12-7).

Στην επανάληψη δεν άλλαξε τίποτα απολύτως, με την ομάδα του Αιγίου να συνεχίζει συγκεντρωμένα το παιχνίδι και να μην χάνει την διαφορά που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά στα γκολ, κυμαινόταν από +3 έως και +5 υπέρ των «μελανόλευκων», για να λήξει το παιχνίδι με σκορ 24-21, μέσα σε μια πανηγυρική ατμόσφαιρα.

ΑΛΚ ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ - ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 24-21
Πεντάλεπτα: 1-0, 4-1, 7-3, 7-5, 11-7, 12-7 ημ., 13-8, 16-11, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21

ΑΛΚ ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ (Χατζηκωνσταντίνου Κ) Τσουρέκης, Παπαπαύλου, Χατζηκωσταντίνου Α 4, Zace, Αλεξόπουλος, Ξηρός, Βύρλος Ε, Βασιλειάδης 6, Διαμαντόπουλος, Κολοκυθάς, Stosic 9, Νικολόπουλος, Χατζηκωσταντίνου Ν 2, Γιούπης 2, Πολίτης Τ 1, Βύρλος Δ.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος Π) Κουρής, Κλημανόγλου 6, Αθανασίου, Τσαγκούλης 1, Δημητρόπουλος,  Μουλιάτος, Μελετάκος 7,  Μπίλος,  Χρηματόπουλος (τ/φ),  Μπουλούμπασης 3, Γρηγοράκης 1, Τσάτσας, Κρητικός,  Χαρμπής, Γραμματικόπουλος 3,Καπετάνιος (τ/φ).

Δίλεπτες: 8-10
Κόκκινη: στο 59:57 για ενστικτώδη βίαιη απώθηση αντιπάλου Μπουλούμπασης, κρατήθηκε δελτίο.
Πέναλτι: 2/5 - 3/3.