Με κεκτημένη ταχύτητα ο Φίλιππος - greekhandball.com

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Φίλιππος

Με νίκη επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του πρωταθλήματος ο Φίλιππος. Με καλή απόδοσή στο δεύτερο μέρος κέρδισε άνετα τον Πανελλήνιο με 21-31 και διατήρησε την διαφορά των δυο βαθμών που τον χωρίζει από τον ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο μέρος. Ο Φίλιππος με καλές άμυνες και πολλά γκολ στις αντεπιθέσεις, ξέφυγε πολύ νωρίς στο σκορ και έφτασε άνετα στη νίκη.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο του ματς μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά αλλά οι πολλές δίλεπτες αποβολές που δέχθηκε και τα λάθη του δεν του επέτρεψαν να δημιουργήσει διαφορά στο σκορ. Ο Στέλιος Σεϊρεκίδης επέλεξε να κρατήσει στον πάγκο τον Τσιλιμπάρη και να παίξει με τερματοφύλακα τον Ζλατάνο, ενώ στο τέταρτο ο Βουτσάς δέχθηκε δεύτερη δίλεπτη αποβολή και έμεινε στον πάγκο. Ο Φίλιππος πήρε πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ στο 9' (3-4)
και προηγήθηκε με 5-7 στο 15'. Κράτησε το προβάδισμά του ακόμη κι όταν βρέθηκε με τέσσερις παίκτες γηπέδου και στο 26' με δυο γκολ του Καρυπίδη προηγήθηκε με 8-12. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Πανελλήνιος πίεσε με ανοιχτή άμυνα, ανάγκασε τον Φίλιππο να κάνει λάθη και στο 29' μείωσε σε 11-12 και έχασε την ευκαιρία στην εκπνοή να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος ο Στέλιος Σεϊρεκίδης έριξε στο ματς τον Κότσιφα και έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Βουτσά. Με ένα ξέσπασμα οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 11-16 στο 34' και πήραν το πάνω χέρι. Στο 40' με λάθος σφύριγμα ο Συρεπίσιος απέβαλε με Τρίτη δίλεπτη τον Βουτσά αλλά ο Φίλιππος είχε πάρει φόρα και με τον Τριανταφυλλίδη προηγήθημε 14-20 στο 41' και με τον Σανίκη 14-21 στο 43'. Στο 45' ο Βεσελίνοβιτς με σουτ από τα εννέα μέτρα έγραψε το 16-23 και ανέβασε την διαφορά στα επτά γκολ και ο Σανίκης σημείωσε το 17-25 λίγο αργότερα. Ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 51' ο Καρυπίδης με πέναλτι έγραψε το 17-28. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Στέλιος Σεϊρεκίδης απέσυρε Σανίκη, Καρυπίδη, Μαντή, Ανανιάδη και έριξε στο ματς όλους τους υπόλοιπους παίκτες του πάγκου. Στον ίδιο ρυθμό ο Παπαδόπουλος έγραψε το 18-30 στο 53'. Κάπως έτσι πήγε το ματς μέχρι το τέλος και ο Φίλιππος έκλεισε το ματς με 21-31.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 21-31
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-7, 7-8, 8-11, 11-12 (ημχ.), 12-16, 14-19, 16-22, 17-26, 18-30, 21-31

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Κοκολοδημητράκης 1, Κρητικός, Μακρυγιάννης 2, Ζαρλακούτης 3, Μπαρίκος, Τσακουρίδης 4, Βλαχοθανάσης, Καραστέργιος 2, Ταουσάνης Θ., Τσεύλικος 1, Χαντέλης 4, Παπαπούλιος, Ασβεστάς 4, Μ. Γερουλάνος, Μπεκιάρης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης 2, Δεληγιάννης, Σανίκης 7, Βουτσάς, Καρυπίδης 12, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 2, Βεσελίβοβιτς 4, Μπαντής 1, Παπαδόπουλος 2

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Ανταλής, Δίλεπτα: 4- 7 Πέναλτι: 2/3 – 5/5