Δύσκολη νίκη και παραμονή στην κορυφή ο Λεωνίδας - greekhandball.com

Δύσκολη νίκη και παραμονή στην κορυφή ο Λεωνίδας

Μια ακόμα νίκη για τον Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων, ο οποίος αυτή τη φορά επικράτησε εκτός έδρας του ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου με 18-20, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Ανδρών. Η ομάδα του Αλέκου Περάκη, εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στην Α2 ανδρών, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα τα πολλά και βεβιασμένα λάθη,κάτι που αποδεικνύει και το πολύ χαμηλό σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (2-2). Από
εκείνο το σημείο ο Λεωνίδας ανέβασε την απόδοση του και με καλή άμυνα που έφερνε γκολ στις αντεπίθεσεις, κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά 2-3 τερμάτων την οποία διατήρησε και μέχρι το τέλους του ημιχρόνου όπου το σκορ ήταν 8-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πιο δυνατά με αποτέλεσμα να ανατρέψει το σκορ και να περάσει πλέον εκείνη μπροστά με 14-13 στο 45΄ και 16-15 στο 50΄. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με ενα επι μέρους 0-3 κατάφερε να προηγηθεί στο 55΄ με 16-18, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος, για να λήξει το παιχνίδι με τους παίχτες του Λεωνίδα να πανηγυρίζουν μια δύσκολη νίκη με σκορ 18-20.

Α.Σ.ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΄΄Γ.Σ.ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ΄΄ - Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 18-20
5λεπτα: 0-1, 2-2, 3-5, 5-8, 7-9, 8-10(ημίχ.), 10-11, 12-12, 14-13, 16-15, 16-18, 18-20

Α.Σ.ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΄΄Γ.Σ.ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ΄΄(Dragan Janca-προπονητής):Σουρλαντζής Ι. 2, Γκούμας, Βαλοπετρόπουλος 1, Καββάλος, Αλεξανδρής 1, Νομικός 1, Βλάχος, Γουέις 6, Αναγνώστου 6, Σουρλαντζής Δ. 1, Χρήστου, Παπαιωάννου,Stathi.

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ(Περάκης Αλέξανδρος-προπονητής): Αντωνιάδης, Αθανασιάδης 1, Οικονομίδης 1, Σοφικίτης, Μηνιώτης 5, Τσέλος 3, Θάνος, Γκίκας 2, Μανώλης, Ρουσιώτης, Παράσχης 7, Σγαρδέλης, Σκεπετάρης, Φίλης, Τσάκουλης 1, Μανδυλαράς