Μόνος δεύτερος ο Φίλιππος - greekhandball.com

Μόνος δεύτερος ο Φίλιππος

Μόνος δεύτερος ο Φίλιππος μετά την επικράτηση του στο ντέρμπι της τετράδας

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 28-25 επικράτησε ο Φίλιππος του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ στην Βέροια για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι Βεροιώτες πλέον απολαμβάνουν την μοναξιά της δεύτερης θέσης στην Handball Premier για την οποία κρατούν την τύχη στα χέρια τους, έχοντας την έδρα τους στον δεύτερο γύρο τον ΠΑΟΚ.
Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, όπως φανερώνει και το σκορ στο 7΄(4-0), στο ημίχρονο προηγήθηκαν 18-10, ενώ
δημιούργησαν μια διαφορά πάνω από τα δέκα τέρματα (25-13 στο 39’) στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φιλιππος έριξε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν από 27-17 (50’) σε 28-25 για το τελικό σκορ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 28-25
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 9-5, 11-5, 15-9, 18-10 (ημ.), 21-12, 23-13, 26-16, 27-17, 28-19, 28-25
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Τσιλιμπάρης, Κότσιφας, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 2, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης, Δραγκόλας 3, Ανανιάδης 2, Βεσελίνοβιτς 6, Καρυπίδης, Βουτσάς 3, Σανίκης 6, Μπαντής 6.
ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 1, Κατσίκης, Παπακυπριανού 3, Λεωνίδας 2, Κουρέτας, Χελιώτης, Χάλαρης 3, Πρσκάλο 4, Παπαδιονυσίου 3, Μελετάκος 2, Ζαμπούνης 7.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτες: 5/1, Πέναλτι: 0/0, 4/8