Βήμα παραμονής για τα Γιάννινα - greekhandball.com

Βήμα παραμονής για τα Γιάννινα

Το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής έκανε ο Α.Ο. Ιωαννίνων, απέναντι στην
Ασπίδα Ξάνθης, Οι παίκτες του ΑΟΙ, πέτυχαν μεγάλη νίκη με 38-27, καλύπτοντας και τη διαφορά των 5 γκολ, με την οποία είχαν ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, έκαναν αυτό ακριβώς που έπρεπε. «Κλείδωσαν» από την αρχή του αγώνα την άμυνά τους, είχαν αποτελεσματικές επιθέσεις, έτρεξαν στους αιφνιδιασμούς και από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα έδειξαν την αποφασιστικότητά τους, να
«καθαρίσουν» το παιχνίδι.
Μόλις στο 10' το σκορ ήταν 7-4 υπέρ του ΑΟΙ, και στο 15' η διαφορά ήταν στα 6 γκολ (12-6). Οι Γιαννιώτες συνέχισαν δυνατά καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με την μαχητική Ξάνθη να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΑΟΙ να προηγείται με 17-12.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, ανέβασαν και άλλο το ρυθμό τους και από το 45' είχαν πετύχει τον αρχικό τους στόχο, έχοντας ξεφύγει πλέον με 10 τέρματα (28-18) και ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό, συντήρησαν τη διαφορά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με το ματς να ολοκληρώνεται με 38-27.

ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 38-27
Πεντάλεπτα: 5-2, 7-4, 12-6, 13-8, 15-11, 17-12 (ημ), 19-13, 24-17, 28-18, 31-21, 35-24, 38-27 (τελ).
Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Φωτιάδης, Δήμου, Ζαμπαλάς (7), Λάκκας, Μιχαηλίδης, Γεωργίου (9), Χριστακόπουλος (4), Σκανδάλης (8), Δούγιας (3), Πατραμάνης, Λιάτσος (1), Σίμος (2), Βέργος, Γότσης (1), Σερασίδης (3).

Ασπίδα Ξάνθης (Θεόδωρος Βαφειάδης): Γκούντουλας (2), Βάκκας (1), Ναθαναηλίδης (3), Βαρδάκας, Καζαντζίδης (6), Μπέλλιας (1), Καραπαπάζογλου (1), Πατσιαβάς (1), Τζινεβής (5), Μπρατίδης (2), Πιστόλας (5), Ξενοπανάγος.