Μοιράστηκαν τους βαθμούς Άρίωνας και Ασπίδα - greekhandball.com

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Άρίωνας και Ασπίδα

Τριάντα δευτερόλεπτα μακριά από την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε ο Αρίωνας απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης. Η τοπική ομάδα ήταν μπροστά 25-24 στο σκορ 40 δεύτερα πριν τη λήξη και είχε και τη μπάλα, όμως οι φιλοξενούμενοι από την Ξάνθη εκλεψαν τη μπάλα και με τον ασταμάτητο Βάκκα έκαναν το 25-25 πέρνοντας ενα βαθμό που φαινόταν χαμένος
.
Έγινε ένα καλό παιχνίδι με τον Αρίων να κυνηγάει στο σκορ για 25 λεπτά αλλά στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 1 (12-11). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και είχαν σταθερά το προβάδισμα πριν ο Βάκκας ισοφαρίσει 18-18 στο 41ο. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με γκολ του Παπαδόπουλου έκαναν το
23-19 στο 48ο «κλείνοντας ματιά» στη πρώτη τους νίκη.

Η Ασπίδα τότε γύρισε την άμυνα της σε 5-1 και κατάφερε με σερί 0-3 να μειώσει σε 23-22 στο 51ο με τον ασταμάτητο Βάκκα. Ο Μουλάκης με 2 όμορφα γκολ από θέση πίβοτ έδινε πάλι προβάδισμα 2 γκολ αλλά γρήγορα η Ασπίδα μείωνε. Στο 56:40 ο Φωλίνας αστόχησε σε πέναλτι στο σκορ παρέμεινε 25-24, αλλά ο Χαραλαμπίδης με εντυπωσιακή απέκρουσε είπε όχι στον Βάκκα στο 57:20.

Στο 58:46 ο Αρίων ενώ είχε τη μπάλα υπέπεσε λάθος αλλά η Ασπίδα 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη αστόχησε. Ο Αρίων το μόνο που είχε ήταν να κρατήσει τη μπάλα. Ο Βάκκας όμως τη έκλεψε και 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισε. Ο Αρίων προσπάθησε για το νικητήριο γκολ αλλά ο Μυλόπουλος που ήταν αμαρκάριστος, δεν πήρε ποτέ τη μπάλα και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τελευταίο 5λεπτο ο Αρίων δεν πέτυχε γκολ.

5λεπτα: 01-02, 04-04, 05-07, 07-10,10-10, 12-11 (ημ.) 14-12,18-16, 21-18, 23-21,25-23, 25-25 (τελ.)

Αρίων: Χαραλαμπίδης, Θεοχαρίδης, Μυλόπουλος 3, Χινδιρίδης 3, Χαϊτίδης 1, Παπαδόπουλος 6, Νικολαΐδης 6, Κωστικίδης, Μάρκου 1, Μουλάκης 3, Αγγελίδης, Φωλίνας 2.

Ασπίδα Ξάνθης: Ξενοπανάγος, Ευθυμίου, ΒΑΚΚΑΣ 11, Γκουντούλας 1, Ναθαναηλίδης 3, Βαρδάκας 1, Καζαντίδης 2, Μπελλιάς, Τσεσμετζής, Τζινέβης 3, Μπρατίδης 1, Κόλλιας 1, Πιστόλας 2.

Διαιτητές: Τέμης- Γιάννου