Νίκη στο ντέρμπι και πρωτιά για την Πυλαία - greekhandball.com

Νίκη στο ντέρμπι και πρωτιά για την Πυλαία

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Πυλαία η οποία στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικράτησε εκτός έδρας του Δία Πολίχνης με 24-26, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών. Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με την ήττα της Δράμας από τον Πρωτέα, φέρνει την ομάδα του Πάνου Γούσιου, επικεφαλής της βαθμολογίας με 19 βαθμούς με την ομάδα της Δράμας στους 18 και τους Δία, Ζαφειράκη και Πρωτέα στους 15, με τη συνέχεια τις επόμενες 6 αγωνιστικές να προδιαγράφονται συναρπαστικές.

Στο αγωνιστικό μέρος το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με την Πυλαία να παίρνει βραχύ προβάδισμα δυο τερμάτων στην ανάπαυλα, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 9-11.

Το δεύτερο ημίχρονο, η Πυλαία μπήκε πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ (14-19 στο
45′ ). Κάπου εκεί ο Δίας ανασυντάχθηκε, έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει στο 57′ σε 23-23, με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά. Στο τελευταίο τρίλεπτο η Πυλαία πιο ψύχραιμη με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, κατάφερε μέχρι το τέλος, με ενα επιμέρους 1-3 να διαμορφώσει το σκορ σε 24-26 παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ 24-26
Δεκάλεπτα: 4-4, 7-8, 9-11(ημ.)  12-16, 18-22, 24-26(τελ.)

Δίας Πολίχνης (Υετίων-Κεχαγιάς): Χατζηγιαννίδης, Λιόλιος, Ιλερής(5), Θαναηλάκης(4), Τσιρογιάννης(7), , Ραζακιάς, Τραϊανός, Ιωαννίδης(2), Μπαντής(1), Νικολαϊδης(1), Ανδρεαδάκης(4), Λυμπούδης, Μακέδας, Αργυρόπουλος, Μαυρίδης Φ. , Μποσνακίδης.

ΑΕΣΧ Πυλαία (Γούσιος): Σεβαστίδης 1, Αλατσατιανος 6, Καλομοιρος 4, Κουκμισης, Ανθομελίδης 1, Μιχαηλίδης, Πετρίδης 5, Μισυρλής 1, Ευστρατίου, Βραχιολίδης 3, Ζαφείρης 1, Κίτσος, Παπαδόπουλος 1, Λάππας 2, Σιπόπουλος, Μπειλής 1