Νίκη στο παρά 1" - greekhandball.com

Νίκη στο παρά 1"

Σε ενα παιχνίδι που κρίθηκε μόλις στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, η Νεα Ιωνία πήρε σημαντική νίκη με 24-23 επί των Βριλησσίων που προερχόταν από 3 σερί νίκες πριν τη διακοπή για τις γιορτές.

Το παιχνίδι έδειχνε από την αρχική ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Τα Βριλήσσια διατηρούσαν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα με το ημίχρονο να τελειώνει με 10-11. Κάπως έτσι συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 45’ όταν και η ομάδα του Δημήτρη Καφφάτου πήρε
για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 19-18. Στο 56’ η Ν. Ιωνία φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 23-20.

Όμως οι παίκτες των Βριλησσίων δεν τα παράτησαν και με πιεστική άμυνα ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε λάθος επιλογές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23, 40’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Τελικά οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι στην τελευταία επίθεση κατάφεραν να βρουν τη λύση και με γκολ 1’’ πριν τη λήξη πήραν μια δραματική νίκη.

ΟΦΝΙ - ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 24-23
Πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-5, 6-7, 7-9, 10-11 (ημίχ), 12-13, 15-16, 19-18, 20-19, 22-20, 24-23 (τελικό)

ΟΦΝ. Ιωνίας (Δ. Καφφάτος): Ακάλεστος 3, Ράμμος Β. 1, Κούτσης 5, Βασιλόπουλος 2, Βαλούρδος 1, Τούτσης 7, Γιαννόπουλος, Ξυχαλίδης (τφ), Λέκκας 5, Ταπούτσης, Μέχλερης, Μπένιας, Κεδέρης Π, Τσομπανίδης, Καραδήμας (τφ)

ΕΣΝ Βριλησσίων (Ν. Εργαζάκης): Τσικογιαννόπουλος 1, Ντούσικος 9, Όρκας 1, Κάτρης 1, Καμπουρέλης, Δουνάκης, Κότσιρας (τφ), Νικολακόπουλος, Κλεώπας 7, Ράμμος Χ. 1, Κατσαρός, Γαλανάκης, Τσιβρανίδης (τφ), Λάγιος Π., Σομπιρακούλ 3, Σταύρου
Δίλεπτες αποβολές: 4 – 5,
Κόκκινη: Κλεώπας (3 δίλεπτα)
Πέναλτι: 4/4 – 3/3,
Διαιτητές: Τσάμος – Φωκίτης