Η Πυλαία νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής - greekhandball.com

Η Πυλαία νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής

Νίκη για την Πυλαία επί του Χιλιώτης Δράμα 86, σημειώθηκε στο ντέρμπι του βορείου ομίλου της Α2 ανδρών, παρουσία πολλών φιλάθλων του αθλήματος. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Πάνου Γούσιου, παραμένει πρώτη και αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς σε 8 αγώνες.

Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι δικαιολόγησε το χαρακτηρισμό ντέρμπι, μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Μετά το σημείο εκείνο η ομάδα της Πυλαίας ανέβασε το ρυθμό της και
εκμεταλλευόμενη την ολιγωρία των Δραμινών στην άμυνα, με ενα επι μέρους σκορ 11-6 μέχρι το 25', κατάφερε και πήρε μια διαφορά 5 τερμάτων (15-10), για να λήξει το ημίχρτονο με σκορ 16-12.

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Πυλαία να διατηρεί το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, ελέγχοντας το ρυθμό του παιχνιδιού, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας που κυμαινόταν μεταξύ 4-6 τερμάτων, για να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 33-28

ΠΥΛΑΙΑ –ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 1986  33-28
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 9-4, 11-7, 15-10, 16-12 (ημχ), 19-14, 23-18, 26-21, 29-23, 31-25, 33-28.
.ΠΥΛΑΙΑ: (Γούσιος Παναγιώτης)  Αλατσατιανός 3, Σεβαστίδης 4, Ανθομελίδης, Κουκμίσης 5, Ζαφείρης 4, Καλόμοιρος 5, Κίτσος, Μπειλής, Βραχιολίδης 1, Μισυρλής 1, Λάππας 8, Παπαδόπουλος 2, Σιπόπουλος, Ευστρατίου, Κατσαρός

΄΄ΧΙΛΙΩΤΗΣ΄΄ ΔΡΑΜΑ 1986:(Δεμερτζίδης Σάββας)  Βαλαβάνης 4, Κοτσαμαρίκογλου 3,  Αντριέβσκι 4, Κουρτίδης 1, Τορνικίδης 1 , Τσιτσίγκος ,Σιδηρόπουλος, Τσακαλίδης, Κουρουτζίδης, Παπάζογλου, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης , Μπαρουξάκης, Νέλκος, Σπέντζος 8, Θωμίδης 3

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης