Με ξέσπασμα στο τέλος πήρε το ντέρμπι ο Άρης Νικαίας (βίντεο) - greekhandball.com

Με ξέσπασμα στο τέλος πήρε το ντέρμπι ο Άρης Νικαίας (βίντεο)

Μια ακόμα νίκη για τον Άρη Νικαίας, που επικράτησε εντός έδρας με 25-22 επί του Σεριφάτου, στο σημαντικότερο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του νοτίου ομίλου της Α2 Ανδρών, κι εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Τάκη Μελετάκου μπήκε στο παιχνίδι πολύ σοβαρή παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή, διατηρώντας ενα προβάδισμα 2-3 τερμάτων, με την ομάδα του Σεριφάτου να ακολουθεί από κοντά στο σκορ, για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 12-11.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ, αφού οι παίχτες του Βασίλη Αναστασέλου ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής το σκορ, μέχρι το 44' όπου ισοφάρισαν και το παιχνίδι άρχισε
από την αρχή. Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι το 55' με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 19-19 και τίποτα να μην έχει κριθεί. Οι γηπεδούχοι όμως, στα τελευταία πεντε λεπτά με το γνωστό τους όπλο την άμυνα, κατάφεραν να κάνουν ενα επι μέρους σκορ 6-3 και πήραν τη μεγάλη νίκη με 25-22, επί ενος ανταγωνιστή τους για την άνοδο στην Α1 ανδρών.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΛΚ ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 25-22

5λεπτα: 4-1, 5-3, 7-5, 10-7, 12-9, 12-11 ημιχ 14-12, 16-14, 17-16, 18-17, 19-19, 25-22.