Ματς για γερά νεύρα στην Κυψέλη - greekhandball.com

Ματς για γερά νεύρα στην Κυψέλη

Συγκλονιστικό φινάλε στην Κυψέλη με τον Πανελλήνιο να αποδεικνύεται «εφτάψυχος»

Δυνατό παιχνίδι με μεγάλες εναλλαγές σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια επτά φορές, έγινε στην Κυψέλη όπου Πανελλήνιος και Δούκας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 20-20 στο τελευταίο ματς της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier.
Οι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα -αφού έπαιξαν σε κρίσιμο σημείο (54:45-56:45) με τέσσερις παίκτες και για κάποια δευτερόλεπτα ακόμα και με τρεις- στάθηκαν όρθιοι και πήραν έναν υπερπολύτιμο βαθμό.
Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κρητικός με 4 τέρματα σε πολύ κρίσιμα σημεία, κυρίως στο φινάλε, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με το «διπλό» ξεχώρισαν οι Μισαηλίδης (8 γκολ) και Μπάγιος (5 γκολ).

Το ματς

Στο πρώτο μέρος ο Πανελλήνιος προηγήθηκε 5-2 (11:21), και 7-5 (21:52) με τον Δούκα να ισοφαρίζει 7-7 με τον Μπάγιο και να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο 28:23 (8-9). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 9-9 με τον Στούμπη να πετυχαίνει γκολ δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας προηγήθηκε με +2 (9-11), ο Πανελλήνιος αντέδρασε και προηγήθηκε 12-11 με τον Παπαπούλιο στο 37΄και από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ.
Στο 54:35 ο Μάτοβιτς έβαλε μπροστά (18-17) τον Πανελλήνιο και στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έμειναν με τέσσερις παίκτες γηπέδου, λόγω δίλεπτων αποβολών που δέχθηκαν Χαντέλης (πέναλτι) και Τζανακάκης (για διαμαρτυρία). Ο Μισαηλίδης ισοφάρισε από τα 7 μέτρα σε 18-18 (54:53), αλλά ο Δούκας παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα δέχθηκε τέρμα με τον Κρητικό να κλέβει και να τελειώνει ιδανικά για το 19-18 (55:48). Στην επόμενη φάση ο Βασιλόπουλος έκανε σκληρό φάουλ στον Μισαηλίδη και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας την ομάδα του για κάποια δευτερόλεπτα με τρεις παίκτες γηπέδου!
Ο Μπάγιος ισοφάρισε σε 19-19 στο 56:14, αλλά οι «Ολυμπιονίκες» βρήκαν πάλι την λύση στην επίθεση από τον Κρητικό (20-19) στο 58:00 με τον Μισαηλίδη να κάνει το τελικό 20-20, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.
Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση και μαζί την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 6-5, 7-7, 9-9 (ημχ.), 10-11, 12-13, 14-13, 15-15, 18-18, 20-20.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 1, Κρητικός 4, Στούμπης 4, Χιωτέλης, Μάτοβιτς 6, Μπαρίκος, Χειβιδόπουλος, Βλαχοθανάσης, Διάρας, Καραστέργιος, Τζάνος, Τσεύλικος, Χαντέλης 1, Βασιλόπουλος, Παπαδιονυσίου 4.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος, Αϊβαλιώτης 2, Χατσατουριάν, Μανουσέλης, Σαμαράς, Μπραουδάκης, Μωραϊτης, Μισαηλίδης 8, Ντούνης 2, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αραπακόπουλος 3, Αντωνόπουλος, Τριανταφυλλίδης 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινη: 55:59 Βασιλόπουλος (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 7-4, πέναλτι: 3/3-5/5.