Πέρασε από τη δύσκολη έδρα των Ιωαννίνων ο Δίας - greekhandball.com

Πέρασε από τη δύσκολη έδρα των Ιωαννίνων ο Δίας

Ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και αρκετά νεύρα, έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας, ανάμεσα στον ΑΟΙ και τον ΔΙΑ Πολίχνης, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Χάντμπολ στον 2ο Όμιλο της Α2 κατηγορίας.

Ο ΑΟΙ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 3-1 στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο 10' (3-4). Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, χτίζοντας μια διαφορά 3-4 τερμάτων, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με
την ομάδα του Δια να προηγείται στο σκορ με 10-14.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται και να διατηρούν τη διαφορά τριών ή τεσσάρων τερμάτων σε όλη τη διάρκεια, παρά τις προσπάθειες των παιχτών των Ιωαννίνων -κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο- με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 23-26 για τους παίχτες των Στέλιου Υετίωνος και Λάκη Κεχαγιά, που πέρασε από μια πολύ δύσκολη έδρα.

AOI - ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ 23-26
Πεντάλεπτα: 3-1, 3-4, 4-7, 7-10, 9-12, 10-14 (ημίχρονο), 11-15, 12-17, 17-20, 19-23, 20-23, 23-26.
ΑΟΙ (Κώστας Χαρίσης): Β. Μέλλος, Κ. Φωτιάδης, Αιμ. Δρανόβαλης, Σπ. Ζαμπαλάς (7), Κ. Σερασίδης, Κ. Μιχαηλίδης (2), Γ. Γεωργίου (4), Ευ. Παναγιώτου, Αλ. Δήμου, Στ. Δούγιας (2), Δ. Λιάτσος, (3), Κ. Τζούκας (1), Κ. Σήτας, Γ. Γότσης, Θ. Παντελής – Τσολίγκας, Κ. Χριστακόπουλος (4).
ΔΙΑΣ Πολίχνης (Στ. Υετίων): Απ. Χατζηγιάννης, Π. Λιόλιος, Ν. Ανδρεαδάκης (1), Κ. Τραϊανός (2), Κ. Λυμπούδης, Ι. Ιλέρης (6), Στ. Θαναηλάκης (6), Ν. Μακεδάς, Ελ. Ιωαννίδης (5), Γ. Μπαντής (5), Μ. Κασακιάς, Γ. Αργυρόπουλος, Ηλ. Παπαδόπουλος, Αν. Τσιρογιάννης (1), Φιλ. Μαυρίδης.
Διαιτητές: Βέργος - Τσατσαρώνης

φωτο: sportsioannina.gr