Θρίλερ στην Πτολεμαϊδα και ισοπαλία - greekhandball.com

Θρίλερ στην Πτολεμαϊδα και ισοπαλία

Πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε στην Πτολεμαϊδα, όπου ο τοπικός Αρίωνας ήρθε ισόπαλος 33-33 με τον ΑΟ Ιωαννίνων, σε ενα ματς με πολλές διακυμάνσεις, που έσπασαν καρδιές στο τέλος.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν να προηγούνται με 14-10 στο 18ο, αλλά σιγά σιγά η ομάδα των Ιωαννίνων ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 25ο πέρασε μπροστά με 15-16 και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα ενός τέρματος με 18-19.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 50' σημείο που ο Αρίων ανέβασε την απόδοση του, προηγήθηκε 30-26 στο 56' και 33-31 στο
59' και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Αρίωνα, κατάφεραν σε ενα λεπτό να ισοφαρίσουν 33-33, που ήταν και το τελικό σκορ και να πάρουν εναν πολύτιμο βαθμό που φαινόταν χαμένος.

ΑΡΙΩΝ ΠΤ. - ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 33-33
Τα 5λεπτα: 5-2,8-5,12-10,15-16,18-19 (ημ.) 21-20, 24-22, 25-24, 26-26, 29-26, 33-33 (τελ.)
Αρίων Πτολεμαΐδας: Θεοχαρίδης, Χαραλαμπίδης, Μυλόπουλος 4, Παπαδόπουλος 7, Νικολαΐδης 7, Χινδιρίδης 5, Κωστικίδης, Μουλάκης 2, Αγγελίδης, Φωλίνας, Μάρκου 4, Χαϊτίδης 4, Σμίλι, Σωτηρόπουλος, Τσανακτσίδης.

Α.Ο. Ιωαννίνων: Μέλλος, Φωτιάδης, Τσαμπούρης, Ζαμπάλας 4, Σερασίδης 4, Σίλιος, Γεωργίου 11, Βέργος, Μιχαηλίδης, Χριστακόπουλος 4, Γότσης, Βατραμάνης 2, Λιάτσιος 8, Δήμου, Σήτας, Δρανοβάλλης.
Διαιτητές: Πατιός- Πήτας

Φωτό: e-ptolemeos.gr