Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό Κερατσινίου επι των Βριλησσίων - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό Κερατσινίου επι των Βριλησσίων

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό Κερατσινίου, που επικράτησε με 21-19 των Βριλησσίων, για την  5η αγωνιστική της Α2 εθνικής κατηγορίας ανδρών. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, δυνατό και με ανατρεπτική εξέλιξη στο σκορ που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον στους θεατές που για  ακόμα ένα παιχνίδι γέμισαν τις εξέδρες του γυμναστηρίου στις σιταποθήκες.

Σε έναν αγώνα πραγματικό ντέρμπι, τα Βριλήσσια ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι παίρνοντας στο πρώτο πεντάλεπτο μια διαφορά τριών τερμάτων που όμως καλυφθηκε γρήγορα και σχεδόν σε όλη την διάρκεια του πρώτου
ημιχρόνου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες με σκορ 11-11.

Η αρχή της επανάληψης ήταν αντίστοιχη με την αρχή του αγώνα. Οι παίχτες του Γιάννη Γαλάνη με ένα επιμέρους σκορ 0-3, προηγήθηκαν με 11-14 στο 35΄ λεπτό. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο παιχνίδι και με όπλο την άμυνα τους, δεχόμενοι μόλις 5 τέρματα στα υπόλοιπα 25 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του αγώνα, επέβαλαν τον ρυθμό τους και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ροκάνισαν την διαφορά και πήραν μια σπουδαία αλλά και πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη, με 21-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ : 21-19
Πεντάλεπτα:1-4, 4-4, 5-6, 6-9, 8-9, 11-11 (ημ.) 11-14, 13-14, 14-15, 17-17, 19-18, 21-19, (τελικό)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ( ΑΝΤΑΛΗΣ ): ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ,ΔΟΥΜΠΑΡΑΤΖΗΣ,ΣΑΜΑΡΑΣ 2,ΠΕΤΡΑΚΟΣ 2,ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ,ΚΟΥΛΑΚΑΡΗΣ 4,ΔΑΛΕΚΟΣ 1, ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ, ΜΠΑΝΙΑΣ,ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ 1, ΜΑΤΘΙΑΔΗΣ 3, ΝΙΚΟΛΑΟΥ,ΝΤΕΜΑ,ΒΡΕΤΤΟΣ 5, ΠΟΛΛΑΚΗΣ 3, ΤΥΜΠΑΜΠΟΓΛΟΥ.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ( ΓΑΛΑΝΗΣ ): ΡΗΓΑΚΗΣ,ΝΤΟΥΣΙΚΟΣ 1,ΔΟΥΝΑΚΗΣ,ΟΡΚΑΣ 1, ΛΑΓΙΟΣ,ΚΑΤΡΗΣ,ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 2,ΚΛΕΩΠΑΣ 3, ΡΑΜΜΟΣ 2,ΚΑΤΑΣΡΟΣ 2, ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ 1, ΚΟΤΣΙΡΑΣ,ΤΣΙΒΡΑΝΙΔΗΣ ,ΛΑΛΙΟΣ 3,ΣΟΜΠΙΡΑΚΟΥΛ 4,ΣΤΑΥΡΟΥ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΤΟΛΙΟΣ-ΠΑΧΗΣ
ΠΕΝΑΛΤΥ:4/4 – 3/4.