ΕΣΧΑ Εφήβων: Μεγάλη νίκη ο Ολυμπιακός Κερατσινίου - Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός Κερατσινίου ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό που διεξήχθη χθές το βράδυ στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΧΑ εφήβων. Ο αγώνας είχε έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού και οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και ήθελαν τους βαθμούς της νίκης ώστε να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους για μία καλύτερη συνέχεια.

Η ομάδα του Κερατσινίου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, επέβαλε  τον ρυθμό της και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα στο πρώτο εικοσάλεπτο εξασφάλισε μια διαφορά  που της επέτρεπε να διαχειριστεί το παιχνίδι παρά τις προσπάθειες του Ιωνικού να μειώσει τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με σκόρ  9-15.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τον Ολυμπιακό να με ένα σερί 0-4 να διευρύνει τη διαφορά στα 10 τέρματα (9-19) στο 35'. έτσι κύλησε και το υπόλοιπο παιχνίδι, με το τελικό σφύριγμα των διαιτητών να βρίσκει τους φιλοξενοούμενους να πανηγυρίζουν μία δίκαια νίκη με τελικό σκόρ 25-33.

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – Ολυμπιακός Κερατσινίου : 25-33
Πεντάλεπτα:0-0, 2-3, 3-6, 4-11, 8-11, 9-15(ημ) 9-19, 13-22, 15-24, 17-26, 20-29, 25-33 (τελικό)
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Αποστολίδης Ηλίας ) : Νερατζής 4, Νάνης 1, Θεοδωρόπουλος, Σαραντάκης 7, Καπετανάκης 7, Τόλης, Δρέλλας, Διμουλινός 3, Σβετζουρης, Μάγκος 1, Γενναίος 1, Λουτας, Σιαυράς, Αμπατζογλου 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Ανταλής Γιάννης) : Ακριβός, Σαρρής 2, Ζουμπουλίδης, Ζαφειράκης, Γερασίμου 6, Κεμερλής, Καμινάκης, Πετράκος 6, Κουκάκης, Καρδάσης, Περιβολάρης 4, Κωνσταντινίδης 10,  Νάκος 2, Σιδηρόπουλος 3
Διαιτητές: Καρατζίνας-Μπερδελής
Δίλεπτες: 8-13.
Πέναλτυ: 13/8 - 2/1
Κόκκινες: Γερασίμου ( 53΄ - για επικίνδυνο παιχνίδι ) - Σιδηρόπουλος ( 46΄-τρία δίλεπτα )