Το γύρισε στο δευτερο μέρος - greekhandball.com

Το γύρισε στο δευτερο μέρος

Η Αναγέννηση Βύρωνα νίκησε 26-23 την μαχητική ΧΑΝΘ και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας

Τους 18 πόντους έφτασε η Αναγέννηση μετά την δύσκολη νίκη της με 26-23 επί της ΧΑΝΘ στο κλειστό του Βύρωνα στην αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρων, που την ανεβάζει στην 5η θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος σημείωσαν αρκετά γκολ στην κόντρα, έχοντας κορυφαίους τους Μυλωνά (4 γκολ) και Λάσιτσα (9 γκολ). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος με τους τερματοφύλακες Λαγούδη (11 επεμβάσεις) και Ιωαννίδη (4 επεμβάσεις) να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση.
Σκληρό παιχνίδι με συνολικά 18 δίλεπτες αποβολές και μία κόκκινη κάρτα.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της ΧΑΝΘ έλεγχε το ματς. Προηγήθηκε 3-5 (13') με τον Δέσπο και παρά την ισοφάριση (5-5) από πλευράς Αναγέννησης με τέρμα του Μυλωνά στο 17', πραγματοποίησε σερί 4-0 και κατάφερε να ξεφύγει (5-9) στο 22'. Η γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις δύο δίλεπτες αποβολές του αντιπάλου και μείωσαν σε 8-9 (26') με τον Γεωργίου, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, αφού ο εξαιρετικός Λαγούδης σταμάτησε δύο φορές σε τετ α τετ τον Π. Στούμπη, έχοντας συνολικά 9 επεμβάσεις με ποσοστό πάνω από 50%. Αντιθέτως η ΧΑΝΘ με γκολ των Λάππα, Σαρηγιαννίδη έφτασε και πάλι στο +3 (8-11) που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 35' (10-13), αλλά στην συνέχεια η Αναγέννηση ανέβασε την απόδοση της και με κορυφαίο τον Μυλωνά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 40΄(14-14) και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά (15-14) με τον Λάσιτσα. Ο Μαυροβούνιος ανέλαβε τις εκτελέσεις πέναλτι μετά την χαμένη προσπάθεια του Λάκοβιτς και με τα γκολ των αδερφών Στούμπη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δύο γκολ (22-20) στο 50'
Η Βλαχοθανάσης απέκρουσε πέναλτι και ο Βασιλόπουλος έβαλε για πρώτη φορά την Αναγέννηση μπροστά με τρία γκολ (23-20) στο 53'. Ο Μπαϊρλής μείωσε σε 23-21 (54'), αλλά τρία λεπτά αργότερα (57') η ομάδα του Βύρωνα «κλείδωσε» (26-21) την νίκη με τα δύο γκολ του Λάσιτσα και ένα του Μυλωνά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΧΑΝΘ 26-23
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-5, 7-9, 7-10, 8-11 (ημχ.), 10-13, 14-14, 18-17, 21-20, 24-21, 26-23
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 1, Στούμπης Π. 3, Βασιλόπουλος 3, Αργυράκης, Φάμπατς, Χριστοδούλου, Στούμπης Δ. 2, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 4, Καραστέργιος, Λάσιτσα 9, Λεωνίδας 1, Λάκοβιτς 2, Βλαχοθανάσης.
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Καφαντάρης 2, Σαρηγιαννίδης 5, Δέσπος 3, Λάππας 4, Ναουμίδης, Ιωαννίδης, Κόντης 2, Μαυρόπουλος 1, Αργυρίου 3, Κουπαρανίδης, Τζίνεβης, Μπαιρλής 2, Τσαβδάρης 1, Παπαδόπουλος, Παπαχρήστου.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 8-10, πέναλτι: 6/8-5/7
Κόκκινη: 54:24 Μαυρόπουλος (τρεις δίλεπτες), 59:58 στον πάγκο της ΧΑΝΘ για διαμαρτυρία

Δηλώσεις
Χρήστος Μυλωνάς (παίκτης Αναγέννησης): «Μπήκαμε νωχελικά και διστακτικά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο βελτιώσαμε την άμυνα μας, μειώσαμε τα λάθη και σημειώσαμε εύκολα γκολ στην κόντρα».
Τάσος Δέσπος (παίκτης ΧΑΝΘ): «Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο δεν καταφέραμε να κρατήσουμε την διαφορά. Υπάρχουν τέσσερα ματς για το φινάλε, θα τα δώσουμε όλα για να αποφύγουμε τα πλέι άουτ».