Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών. Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής - greekhandball.com

Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών. Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής

Μετά την Ισλανδία (24-16) οι Σουηδοί συνέτριψαν και τους Τσέχους με 36-22 στο Αλ Σάντ στην 4η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ του Κατάρ. Οι «Σκανδιναβοί» στα δύο πρώτα ματς του τουρνουά έχουν το απόλυτο και μάλιστα ο τρόπος που «καθάρισαν» τους Τσέχους δείχνει και την δυναμική τους. Η ομάδα των Όλσον- Λίντρεν βρέθηκε να προηγείται 11-4 μόλις στο 14' του αγώνα μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα υπόλοιπα 46 λεπτά. Από την άλλη πλευρά χωρίς τον άρρωστο Γίχα οι Τσέχοι ήταν εύκολη λεία. Φοβερός ήταν ο Κιμ Άντερσον με 100% ευστοχία και 10 γκολ.

Για τον 3ο όμιλο επίσης η Γαλλία δυσκολεύτηκε να κερδίσει την μαχητική Αίγυπτο με 28-24. Ο
Νίκολα Καράμπατιτς σημείωσε 6 γκολ για τους πρωταθλητές Ευρώπης, ενώ για τους Αφρικανούς που είχαν στο πλευρό τους και πάλι πολύ κόσμο (κόπηκαν 4.500 εισιτήρια) πέντε γκολ πέτυχε ο Αμέρ. Στο τρίτο παιχνίδι του ομίλου, παραλίγο να γίνει μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της διοργάνωσης, αφού οι Αλγερινοί ήταν μπροστά 6-0 στην αρχή του ματς και 13-12 στο ημίχρονο κόντρα στους Ισλανδούς! Όμως οι «Σκανδιναβοί» στην συνέχεια σοβαρεύτηκαν και με επιμέρους σκορ 20-11 στο β' μέρος νίκησαν 32-24. Σίγκουρτσον (8/11) και Πάλμαρσον (7/11) ανέλαβαν τις δύσκολες αποστολές για του Ισλανδούς που σημείωσαν την πρώτη νίκη τους.

Συνέχεια στο εντυπωσιακό ξεκίνημα της Γερμανίας η οποία μετά τη νίκη επί της Πολωνίας, νίκησε και την Ρωσία με 27-26 στο Λουσαίλ σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στο φινάλε. Οι Γερμανοί είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Γκενσχάιμερ με 9 γκολ και 90% αποτελεσματικότητα και παρότι βρέθηκαν πίσω 13-9 στο ημίχρονο έκαναν την ανατροπή με εξαιρετική εμφάνιση στο β΄ μέρος. Για την Ρωσία που ήταν πολύ ανταγωνιστική πρώτος σκόρερ ήταν ο ελληνικής καταγωγής Κωνσταντίνος Ιγρόπουλος με 6 γκολ. Η «αρκούδα» είχε τραγικό ποσοστό από την περιφέρεια (2/11), ενώ οι τερματοφύλακες δεν βοήθησαν καθόλου, έχοντας μόλις 6/33 επεμβάσεις!

Επίσης για τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης στο Ντουχαίλ η Πολωνία... είδε και έπαθε να κερδίσει την μαχητική Αργεντινή με 24-23. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τους Πολωνούς να ξεφεύγουν στο 59' με 24-21, καταφέρνοντας να «κλειδώσουν» την νίκη. Λιγέφσκι, Κραγέφσκι ήταν κορυφαίοι σημειώνοντας από πέντε γκολ, ενώ ο Πιζάρο πέτυχε πέντε για τους «Μπιανκοσελέστε» που είχαν καλά ποσοστά από τα 9 μέτρα.

Στο τρίτο παιχνίδι του 4ου ομίλου, η Δανία μετά την... γκέλα με την Αργεντινή, ήταν καταιγιστική επικρατώντας 38-18 της Σαουηδικής Αραβίας με 8 τέρματα του Τοφτ.