Στη Θεσσαλονίκη θα κριθεί το πρωτάθλημα για την ΑΕΚ - greekhandball.com

Στη Θεσσαλονίκη θα κριθεί το πρωτάθλημα για την ΑΕΚ

AEK-ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 29:25
Στη Θεσσαλονίκη θα κριθεί το πρωτάθλημα για την ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι νίκησαν τον πολύ καλό Διομήδη που παρά τις ελλείψεις του, ήταν ένα αξιόμαχο σύνολο. Στην αρχή του παιχνιδιού η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε από τον Διομήδη που προηγήθηκε με 0:4 στο 5ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της ισοφαρίζοντας το παιχνίδι στο 15ο λεπτό και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 13:10. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου συναρπαστικό μέχρι το 51' όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 22:22. Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Διομήδη και κατάφερε φτάσει στη νίκη με 29:25, ώστε να πάει το Σάββατο στην έδρα του ΠΑΟΚ και να διεκδικήσει τη νίκη που θα της δώσει το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 2-4, 9-7, 13-10 (ημχ.), 16-15, 22-21, 29-25

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Μεγαλοοικονόμου 3, Γεωργιάδης 5, Μάνιτς 5, Βακάλης 5, Κουλούρης, Ασαρίδης, Παπαδόπουλος, Κόντης 1, Σύγγαρης, Τσαούσης, Τούτσης, Πάρκχανιουκ 3.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Γιάννης Βαρελτζής): Ξύγκος, Χατζηκωνσταντίνου, Μούγιτς 2, Γρηγοράκης 2, Τάσκοβιτς 8, Γιόχανσον 3, Μάλλιος, Τρουπής 5, Βαρδάκας, Τσούλος, Σαμαράς 1, Δημητρούλιας, Ελευθερίου, Ζαραβίνας 4.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν. Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 2/2-2/3, Κόκκινη: 41:31 Σαμαράς (τρία δίλεπτα).