Νίκες για ΑΕΚ και Διομήδη - greekhandball.com

Νίκες για ΑΕΚ και Διομήδη

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες και με το μυαλό στο επερχόμενο ματς στο Βελιγράδι για τη φάση των «8» του Τσάλεντζ Καπ με την Παρτίζαν η ΑΕΚ επιβλήθηκε με του Ιωνικού στον Βύρωνα και με έξι νίκες στους τελευταίους επτά αγώνες της παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η Ένωση μπήκε δυνατά και απέναντι στον Ιωνικό που παρατάχθηκε με ιδιαίτερα νεανική ομάδα δεν είχε πρόβλημα να πάρει τα ηνία του αγώνα να ελέγξει τον ρυθμό και να προηγηθεί ακόμα και με νταμπλ σκορ (16-8 στο 24’).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ένα οκτάλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των «κιτρινόμαυρων» και μείωσαν σε 18-16 χωρίς όμως να καταφέρουν να έχουν ανάλογη συνέχεια. Η ΑΕΚ πήρε και πάλι μπροστά και επανέφερε σταδιακά τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Μένιος Δανήλος είχε στον πάγκο και χρησιμοποίησε στο τελευταίο δεκάλεπτο τον νεαρό Κέδερη για πρώτη φορά σε αγώνα Α1 Ανδρών.
Ο Φάνης Τσαούσης μπήκε στο 24:27 για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του και την εγχείρηση που υποβλήθηκε στον ώμο μετά από πέντε μήνες.

Τα δεκάλεπτα: 8-1, 14-6, 18-12 (ημίχρονο), 20-16, 28-21, 34-26
ΑΕΚ (Γ. Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης 4, Μάνιτς 2, Βακάλης 5, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 3, Κόντης 1, Συγγάρης, Ασαρίδης 2, Τσαούσης 1, Πάρκχανιουκ 2, Μεγαλοοικονόμου 4, Τούτσης
Ιωνικός ΝΦ (Μ. Δανήλος): Σάσσος 6, Μπίλος, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Κ. Γιαννόπουλος 4, Γ. Γιαννόπουλος, Γκλεζάκος, Γκαρθία, Κασαπίδης, Κανδύλας 7, Κεδέρης 1, Παπαδιονυσίου 6, Καραμαγκέλας 1
Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 3/4-2/2

Στο τέλος ο Διομήδης, 38-31 τον Κύδωνα
Για περίπου 45’ ο Κύδων –χωρίς το Νίκο Κοκολοδημητράκη στη σύνθεσή του- κατάφερε να αντισταθεί στον Διομήδη, αλλά οι Αργίτες πάτησαν «γκάζι» στο τελευταίο δεκάλεπτο και επέστρεψαν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας νικώντας με 38-31 για τον εξ αναβολής της 17ης αγωνιστικής
Τα δεκάλεπτα: 6-3, 12-8, 15-14 (ημχ), 20-20, 29-26, 38-31
Διομήδης (Γ. Βαρελτζής): Χρυσόπουλος, Ντορντίγεβιτς 12, Γρηγοράκης 1, Τάσκοβιτς 3, Γιόχανσον 5, Μάλλιος 3, Τρουπής 2, Πασσιάς 1, Τσούλος, Σαμαράς 3, Δημητρούλιας 2, Ελευθερίου, Ζαραβίνας 6, Σπέντζος.
Κυδων (Μ. Οικονομάκης): Μπιτσάκης, Καμαριανάκης, Καμπανιέρης, Καφφάτος, Ξανθουδάκης 3, Μιχελάκης, Κοκολοδημητράκης Στ. 4, Φαλτσέτας 4, Φίλιτς 8, Τσαβδάρης 2, Τζόρτζεβιτς 7, Αδαμίδης 3.
Διαιτητές: Βέργος-Τσακανίκας Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 7/7-3/4 Κόκκινη: 55:51 Τάσκοβιτς (επικίνδυνο παίξιμο, δεν κρατήθηκε δελτίο).