Ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό του European Cup ! - greekhandball.com

Ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό του European Cup !

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός προκρίθηκε σε τελικό Κυπέλλου Ευρώπης στο χάντμπολ, καθώς κέρδισε για το European Cup με 39-32 την Φερεντσβάρος στην Ηλιούπολη ενώ οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 28-28 στη Βουδαπέστη.

Ο Ολυμπιακός είναι η 4η ελληνική ομάδα που προκρίνεται σε ευρωπαϊκό τελικό και θα έχει την ευκαιρία να  διεκδικήσει το 3ο τρόπαιο για την Ελλάδα.

Προηγήθηκαν :

Φίλιππος Βέροιας 2003- Τσάλεντζ Καπ

Διομήδης Άργους 2012- Τσάλεντζ Καπ (κατάκτηση)

ΑΕΚ 2018- Τσάλεντζ Καπ

ΑΕΚ 2021- European Cup (κατάκτηση)

Oλυμπιακός 2024- Εuropean Cup

Ηγέτης ο Σάββας

Με ηγέτη τον Σάββα Σάββα, που πέτυχε 10 γκολ, ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια και στον τελικό θα αντιμετωπίσει απέναντι στην Βάλουρ της Ισλανδίας ή της Μπάϊα Μάρε της Ρουμανίας, με την Βάλουρ να έχει προβάδισμα μετά τη νίκη της με 36-28 και τον επαναληπτικό να πραγματοποιείται στη Ρουμανία την Κυριακή 28/4 στις 6 μ.μ.

Ως γηπεδούχος στον τελικό,  ο Ολυμπιακός δεν αποκλείεται να παίξει στη Χαλκίδα, όπως είχε πράξει κι η ΑΕΚ, λόγω των γηπεδικών προδιαγραφών.

Κόντρα στη Φερεντσβάρος, οι ''ερυθρόλευκοι'' προηγήθηκαν 9-7 στο 12'  , 15-11 στο 21' , μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 16-15 στο 24΄ και το ημίχρονο έκλεισε με 21-18.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός αποσπάσθηκε με 26-21 στο 38΄, 28-22 στο 40΄, 31-24 στο 43΄, ωστόσο, η διαφορά περιορίσθηκε σε 33-29 στο 50΄.

Και πάλι ξέφυγε στο σκορ ο Ολυμπιακός με 37-29 στο 54΄ και 38-30 στο 56΄ κι ακολούθησε το τελικό 39-32.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 7-6, 12-10, 14-11, 17-16, 21-18 (ημίχρονο), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ιμρέ 2, Μπάλογκ 2, Πόρνταν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκίορι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπουιντόσο, Κόβασικς 2.

Διαιτητές: Τσερνάβσκις- Μπογκντάνοφς (Λετονία) Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 5/4-1/1.