Νίκη της Πυλαίας επί του ΠΑΟΚ, σε τρίτο αγώνα για την πρόκριση οι δύο ομάδες - greekhandball.com

Νίκη της Πυλαίας επί του ΠΑΟΚ, σε τρίτο αγώνα για την πρόκριση οι δύο ομάδες

Η Πυλαία επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ 29-28 και ισοφάρισε τις νίκες σε 1-1 στον ημιτελικό των πλέϊ οφ, με συνέπεια οι δύο ομάδες να οδηγούνται σε τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Μίκρα, ώστε να προκύψει ο αντίπαλος της Νέας Ιωνίας στον τελικό για τη διεκδίκηση του τίτλου.

Από την αρχή έως το τέλος του αγώνα η Πυλαία ήταν μπροστά στο σκορ κατά το μεγαλύτερο διάστημα και μάλιστα έφθασε προηγούμενη με διαφορά 5 γκολ στο ημίχρονο ( 15-10 ).

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24 στο 45΄ και πήρε το προβάδισμα με 27-26 στο 55΄, ωστόσο, η Πυλαία ανέτρεψε την κατάσταση κι έφθασε εντέλει στη νίκη.

Το 3ο ματς θα διεξαχθεί μετά τις γιορτές του Πάσχα.

Πρώτη σκόρερ της Πυλαίας η Κουκμίση με 10 γκολ ενώ η Χατζηπαρασίδου σκόραρε 12 φορές για τον ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημίχρονο), 18-13, 19-17, 24-24, 26-27, 29-28.

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 2, Κουκμίση 10, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 4, Α. Παναγιωτίδου, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου 3, Παναγιωτίδου 2, Α. Παπαδοπούλου 6.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 12, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 1, Τόμασεβιτς.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 7/7-7/6.