Ευρωπαίος Ολυμπιακός 7Χ7 , κοντά σε πρόκριση στα ημιτελικά ! - greekhandball.com

Ευρωπαίος Ολυμπιακός 7Χ7 , κοντά σε πρόκριση στα ημιτελικά !

,

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 7η ευρωπαϊκή νίκη του στην εφετινή σεζόν, σε ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα και μετά από το 31-26 επί της σλοβενικής Κρκα στην Ηλιούπολη, ελπίζει βάσιμα στην  πρόκριση στα ημιτελικά του EHF European Cup.

Ο  επαναληπτικός θα γίνει στην έδρα της Κρκα, που γνώρισε την πρώτη ήττα της εφέτος στην Ευρώπη, το  Σάββατο 30 Μαρτίου (18:00) στην πόλη Νόβο Μέστο.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σάββας με 8 γκολ ενώ ο Κοτανίδης επίσης ήταν καθοριστικός με τις 11 αποκρούσεις του.

Απουσίασε από τους γηπεδούχους ο τραυματίας Δομπρής.

Στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 16-13 ενώ στο 48΄ ήταν μπροστά με 24-17 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να πλησιάζουν σε 26-23 στο 54΄.

Για τους ''ερυθρόλευκους'', το σκορ έγινε 29-23 στο 56΄ , ο Παπαντωνόπουλος με επέμβαση σε πέναλτυ στο 59.13'' κράτησε το 30-26 και ο Τζίμπουλας διαμόρφωσε το τελικό 31-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 10-6, 11-9, 13-11, 16-13 (ημίχρονο), 17-14, 19-16, 21-16, 25-19, 28-23, 31-26.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 5, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 4, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 7.

ΚΡΚΑ (Σκόκο): Ράουχ, Μπραντέσκο, Άβσετς, Μαιστόροβιτς 9, Μούχιτς 2, Λ. Ράσο, Βούκιτς 3, Στανόγεβιτς 6, Ν. Ράσο 1, Ζάιτς, Νίκολιτς 1, Λάβριτς 1, Κούκμαν 1, Μάτκο, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 2.

Διαιτητές: Χέμα- Ζάγια (Κόσσοβο), Παρατηρητής: Κάρλουμπικ (Σλοβακία), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/1-6/5.