Η ΑΕΚ ''πέταξε'' νικηφόρα στο ντέρμπι των Δικεφάλων, με τοπ σκόρερ τον Μαντάλινιτς - greekhandball.com

Η ΑΕΚ κατέβαλε με 29-22 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ , με πρώτο σκόρερ τον Μαντάλινιτς με 8 γκολ.

Στο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 13-10 και στην ανάπαυλα ήταν μπροστά με 14-13, ωστόσο, η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 26-19 στο 55΄αφήνοντας χωρίς γκολ για 11 λεπτά τον  αντίπαλο της.

Στα τελευταία λεπτά η γηπεδούχος διαχειρίσθηκε το προβάδισμα της και έφθασε στην επιτυχία.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-9, 9-10, 10-13, 13-14 (ημίχρονο), 15-15, 17-17, 20-19, 24-19, 26-19, 29-22.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 6, Τίκ 4, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 1, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 4, Κουκμίσης Κ. 1, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Κουκμίσης Ν. 1, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4, Ταμπαγκέ 3.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 1/1-3/3.