Εφθασε τις 15 σερί νίκες ο Ολυμπιακός, με το 26-23 επί του ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Εφθασε τις 15 σερί νίκες ο Ολυμπιακός, με το 26-23 επί του ΠΑΟΚ

Tις 15 συνεχόμενες νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, σε Ελλάδα κι Ευρώπη, έφθασε ο Ολυμπιακός με την επικράτηση του με 26-23 σε βάρος του ΠΑΟΚ στην Ηλιούπολη.

Ολυμπιακός και ΑΕΚ συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας με 20 βαθμούς και θα παίξουν το προσεχές Σάββατο στο εξ αναβολής μεταξύ τους παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ είναι 5ος στην βαθμολογία.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-2 στο 13΄ αλλά ο ΠΑΟΚ πήγε το σκορ στο 12-12 , σκορ με το οποίο τέλειωσε το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-19 στο 44΄ ενώ ακολούθησε σερί 5-0 για τους γηπεδούχους που έφθασαν στο 25-19 στο 50΄ και εκεί πλέον κρίθηκε το παιχνίδι.

Ο Τζηράς με 8 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και του αγώνα ενώ πιο πολλά γκολ από τον ΠΑΟΚ πέτυχε ο Μποτσκάρεφ ( 5 ).

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 7-3, 9-7, 10-9, 12-12 (ημίχρονο), 15-14, 19-17, 21-19, 24-19, 26-22, 26-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης 2, Παπαγεωργίου, Θ. Παπάζογλου 1, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Ν. Κουκμίσης 4, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 5, Δαϊος, Τζωρτζίνης 2.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 5/5-3/2.