'' Η σωτηρία μου, ο υποβιβασμός σου...'' - greekhandball.com

'' Η σωτηρία μου, ο υποβιβασμός σου...''

Νίκη παραμονής στην Α2 για την Εκμάθηση ενώ η Σαλαμίνα προχώρησε, επίσης, με επιτυχία βυθίζοντας στην ουρά της βαθμολογίας την Δόξα Βύρωνος  :

ΑΡΗΣ-ΕΚΜΑΘΗΣΗ 20-21

''Ο υποβιβασμός σου, η παραμονή μου''...Η Εκμάθηση νίκησε με 21-20 τον Αρη, απέφυγε τον υποβιβασμό και έριξε τον συμπολίτη της από την Α2 στην Β΄Εθνική, καθώς, οι ''κίτρινοι'' ακόμα και αν ισοβαθμίσουν στους 12 πόντους με την Αξιούπολη, υστερούν της αντιπάλου τους στα μεταξύ τους αποτελέσματα ( νίκη της Αξιούπολης και ισοπαλία ).

Στο 58΄ το σκορ ήταν 21-19, ο Αρης πέτυχε το 21-20, αλλά, έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην τελευταία επίθεση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1,3-1,5-2,7-3,10-6,12-9 ( ημίχρονο ),12-12,15-14,16-16,17-17,19-20,20-21.

Διαιτητές : Θεοδοσίου-Παπούλιας.

ΑΡΗΣ ΘΕΣ.: Δημουλιός, Στρεμπένης 2,Φίλιος, Ποτουρίδης 1, Τζέλη 2, Μουρατίδης, Χαραλαμπάκης, Μπουλούκης, Αναστασιάδης 5, Τσόχας 1, Μουρτζίνος 1, Ψωμαθιανός 3, Βολιώτης,Τσαγκαράκης 5.

ΕΚΜΑΘΗΣΗ:  Γαλανός 2, Κυριμλίδης 2, Πίνο 2, Μαντζόπουλος, Κουτσοκώστας 1, Τάτσης, Κυριακίδης, Μπαμπλέκης 4, Κοπαίδης 3, Θαναηλάκης 6, Καράγγελος 1, Λυμπούδης, Παπαγεωργίου, Μασούρας, Ιμσιρίδης.

Δίλεπτα : 4-5 , Πέναλτι : 0/0-2/1.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 31-30

Με σκόρερ τον Μιχαλόπουλο στην τελευταία επίθεση του αγώνα, η  Σαλαμίνα νίκησε την Δόξα Βύρωνος με 31-30.

Διαιτητές : Τ. Γερουλάνος-Κ. Γερουλάνος.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ:  Μανούσος, Μπακαούκας, Παπαδάκης, Γεωργακόπουλος, Μπούτος 4, Μπούζος 6, Παν.Αποστολίδης 4, Μιχαλόπουλος 9, Τσαρπαλής 1, Τσομπανίδης 4,  Εφραιμίδης, Παπαδημητρίου, Παναγιωτόπουλος,  Ηλ.Αποστολίδης 1, Διπλάρος 2, Στ.Παπαδόπουλος.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ:  Μπαρτσώκας, Λάλας 3,  Σιατιρλής 6, Κολιούλης 8,  Κουρουτζίδης 5, Παϊπάης, Συμεωνίδης, Μαυρομμάτης 1, Ξηρόπουλος, Σχοινοχωρίτης 3, Πέρρος 4.

Δίλεπτα : 3-3. Στο 2΄43΄΄  απευθείας  κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι στον  Παϊπάη. Πέναλτυ : 5/2-6/3.