Η ΑΕΚ στον τελικό με Ολυμπιακό, με νίκη και στο Αργος ! - greekhandball.com

Η ΑΕΚ στον τελικό με Ολυμπιακό, με νίκη και στο Αργος !

Η ΑΕΚ απέκλεισε τον Διομήδη νικώντας τον και στο Αργος με 23-22 και έτσι πέρασε με 2-0 νίκες στον τελικό της Handball Premier, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τον τίτλο του πρωταθλήματος ( 13 ή 14 Μαϊου ο πρώτος τελικός, ο πρωταθλητής θα κριθεί στις 3 νίκες ).
Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 14-13 ενώ στο 55 ' προηγήθηκαν με 21-20 και στο 56.50'' με 22-21 με τον Τσιγαρίδα αλλά, στο  59.52'' η ΑΕΚ  ισοφάρισε σε  22-22 με τον Μαντάλινιτς και κέρδισε πέναλτι στο τέλος.  Δύο δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, ο Ιβάν Μάτσκεβιτς μάζεψε την μπάλα σε προσπάθεια του Τζίμπουλα με τον οποίο συγκρούσθηκε ενώ στη συνέχεια προσπάθησε να συνεχίσει το παιχνίδι, αλλά, παρεμποδίσθηκε.

Μετά από εξέταση του βίντεο, οι διαιτητές Νάσκος - Χαρίτσος τιμώρησαν με κόκκινη κάρτα τον Τζίμπουλα για παρεμπόδιση ρίψης, υπέδειξαν πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ και τιμώρησαν με δίλεπτο τον Μάτσκεβιτς.

Το πέναλτι εκτέλεσε σε "νεκρό" χρόνο ο Ρογκούλσκι και διαμόρφωσε το τελικό 22-23.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-10, 13-12, 14-13 (ημίχρονο), 15-16, 16-17, 17-18, 19-18, 21-20, 22-23.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ  (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 4, Τσιγαρίδας 6, Τσβίγετιτς 3, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Τότος, Μπετζιλαλί, Μάνθος 1, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 3, Λιόλιος 1.
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαΐδης, Τσέπιτς 3, Καλαμάτας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 4, Λέμος, Κεδέρης 2.
Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Τζίμπουλας (60:00). Πέναλτι: 1/1 - 4/4
Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: "1) Στο 59:59 λεπτό του αγώνα ο αθλητής της Α' ομάδας Τζίμπουλας Γρηγόριος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα βάσει του άρθρου 8:10γ για παρεμπόδιση ρίψης τερματοφύλακα.
2) Κατά τη διάρκεια της διακοπής και ενώ ο αγώνας δεν είχε ολοκληρωθεί, καθώς υπολειπόταν ένα δευτερόλεπτο, εισήλθε από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο ο παράγοντας της ΑΕΚ, κ. Παπαχαρτοφύλης Ευστάθιος και απευθυνόμενος προς τους διαιτητές διαμαρτυρήθηκε έντονα λέγοντάς τους τη φράση "ντροπή σας".