Ο Ολυμπιακός πήρε το πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΧΑ με νίκη επί της ΑΕΚ στο ιδανικό ντεμπούτο του στο ΣΕΦ - greekhandball.com

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στους αγώνες του για τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα στο κλειστό με μπαλόνι γυμναστήριο στον περιβάλλοντα χώρο του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, καθώς, επικράτησε με 25-24 της ΑΕΚ και κατέκτησε το πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΧΑ, παίρνοντας την απευθείας πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, δίχως να χρειάζεται να περιμένει το αποτέλεσμα του κυριακάτικου αγώνα του με τον Δούκα, επίσης στο ίδιο γήπεδο.

Στο 45΄η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-19, αλλά, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφθασε στη νίκη με 25-24, με επιμέρους υπέρ του σκορ 6-3 στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά, με πρώτο σκόρερ του αγώνα τον Βαμβακάρη με 10 τέρματα.

Πιο παραγωγικός από την φιλοξενούμενη ο Βαρδαξόπουλος που σκόραρε 8 φορές.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-5, 10-8, 11-10, 14-13 (ημίχρονο) 16-16, 17-19, 19-21, 21-21, 22-21, 25-24.

Διαιτητές : Σκλαβενίτης-Χαραλαμπίδης.

Δίλεπτα :  3-2            ,   Πέναλτυ : 1/1-3/1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ :  Ανδριώτης, Σπανίδης, Οικονόμου 2, Γκορόγιας, Βαμβακάρης 10, Κουτουλογένης 2, Αλωπούδης, Τσέλιος, Τσοράκης, Μάρης, Ρούσος 6, Βληκίδης 3, Παπαδονικολάκης 1, Προκοπίου 1, Βάος, Γραμματικός.

ΑΕΚ :  Κοτζιάς, Σφακιωτάκης 6, Βούλγαρης 1, Ραράτος, Ρούτσιας 2, Πολυζωγόπουλος 4, Πολυμέρης, Ρασπίτσος, Μπιτζής, Βαρδαξόπουλος 8, Σεβαστάκης 1, Ξυπνητός 2, Δημητριάδης.