Ο ΠΑΟΚ απέκλεισε δίκαια την Πυλαία που έφυγε με ψηλά το κεφάλι ! - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ απέκλεισε δίκαια την Πυλαία που έφυγε με ψηλά το κεφάλι !

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Πυλαία με 21-18 στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι στη σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Εθνικής Γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει την Νέα Ιωνία στη ''μάχη του τίτλου  ''.

Ο αγώνας της Μίκρας είχε αγωνία, νευρικότητα και αμφίρροπο χαρακτήρα, με πολλές καλές αποκρούσεις από τις γκολκίπερ ( εξαιρετική ήταν αυτή την φορά η Τομάσεβιτς ενώ και η Θεοδοσοπούλου είχε σειρά επεμβάσεων μέχρι το 40΄ ), πεισματώδεις διεκδικήσεις και δυνατές άμυνες.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ διαχειρίσθηκε καλύτερα τις καταστάσεις και κέρδισε δίκαια, έστω και χωρίς τις τραυματίες Μπουράτο-Γκόμες.

Αξιέπαινη, ωστόσο, είναι και η Πυλαία που δίχως να έχει παραστάσεις από αγώνες σε αυτό το επίπεδο, ήταν σοβαρή και ανταγωνιστική σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Και οι δύο ομάδες αγωνίσθηκαν με πάθος από την αρχή έως το τέλος, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο μετά το 40΄ να αντιδρά αποτελεσματικά ( με ουσιαστική συνεισφορά από όλες τις αθλήτριες του στην άμυνα και καθοριστικές την Χατζηπαρασίδου και την Βράνσιτς ) και να περιορίζει αισθητά την Πυλαία  που προηγήθηκε με 11-13 ( 40΄), όμως, στο τελευταίο εικοσάλεπτο σημείωσε 5 γκολ ενώ δέχθηκε 10.

Με 3-0 υπέρ του ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, με ανίκητη την Τομάσεβιτς, ωστόσο, προοδευτικά, η Πυλαία ισορρόπησε την κατάσταση στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 3-3 και πέρασε μπροστά με 4-3 ενώ από εκείνο το σημείο και έως τη λήξη του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ ή με διαφορά ενός γκολ.

Στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-8 ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης βρέθηκε μπροστά με 11-9, αλλά, η Κερλίδη ισοφάρισε σε 11-11 στο 36΄ και η ίδια στο 37΄ πέτυχε το 11-12 σε κενό τέρμα.

Μάλιστα, η Πυλαία πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με την Κωστοπούλου που σημείωσε το 11-13 στο 39΄.

Μετά από 8 λεπτά δίχως γκολ για τον ΠΑΟΚ, η Χατζηπαρασίδου πέτυχε το 12-13 ενώ ακολούθησε από την αρχηγό του Δικεφάλου του Βορρά το 13-13 στο 41΄ και στο 44΄ έγινε το 14-13 με σερί 3-0 και σκόρερ την Μποριζόφσκα.

Η Ζενέλι πέτυχε το 15-13 στο 46΄ και η Χατζηπαρασίδου το 16-13 στο 48΄, αποκτώντας και πάλι διαφορά 3 γκολ, με επιμέρους σερί 5-0. Η  Πυλαία σκόραρε με την Κερλίδη, μετά από 10 λεπτά δίχως γκολ, για το 16-14.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Πυλαία δεν μπόρεσε να βρεί λύσεις στο σκοράρισμα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 19-14 στο 56΄ και εκεί πλέον, ουσιαστικά, είχαν κριθεί τα πάντα, με την εικόνα που παρουσίαζε το ματς.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Πυλαίας που μείωσε σε 19-16, με ψυχραιμία ο ΠΑΟΚ κράτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης και εντέλει επικράτησε με 21-18.

Τα πεντάλεπτα : 1-0, 3-0, 3-3, 5-5, 7-7, 9-8, ( ημίχρονο ), 11-9, 11-13,  14-13, 16-14, 18-14, 21-18.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Θεοδοσίου.

Δίλεπτα :  3-5, Πέναλτυ : 3/3, 3/2.

ΠΑΟΚ : Τομάσεβιτς, Σαμολαδά 1, Σεβδίλη, Χατζηπαρασίδου 5, Νταμπέφσκα 2, Μεντεσίδου,  Μποριζόφσκα 3, Ζυγούρα 3, Καπρινιώτη, Ντίας 2, Ζενέλι 2, Βράνσιτς 3, Μπουράτο, Χριστοφόρις, Τσικνάκη.

ΠΥΛΑΙΑ : Θεοδοσοπούλου 1, Κωστοπούλου 1, Κερλίδη 5, Ε.Τροχίδου 1, Τόρες 3, Κ.Κουκμίση 3, Μ.Κουκμίση 1, Αργυροπούλου 3, Αζεβέδο, Πιαντίνι, Τσιγαρίδα, Σούσκα, Καραχαρίση, Τάκη, Κ.Τροχίδου, Σελεμίδου.