Πιο κοντά από ποτέ άλλοτε στην ονειρική πρόκριση η Ελλαδάρα ! - greekhandball.com

Πιο κοντά από ποτέ άλλοτε στην ονειρική πρόκριση η Ελλαδάρα !

Η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών είναι πλέον πιο κοντά από ποτέ άλλοτε στην πραγμάτωση του ονείρου της συμμετοχής της στην τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά την νέα νίκη της επί του Βελγίου, αυτή τη φορά με 26-24 στη Χαλκίδα, σε καθοριστικό αγώνα για τα προκριματικά του  ΕURO 2024.

Με τη συμπαράσταση 2.000 φίλων της, η Ελλάδα έφθασε τους 6 πόντους στον 5ο προκριματικό όμιλο και  εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση του ομίλου ενώ βρίσκεται στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των 3ων όλων των ομίλων, τέσσερις εκ των οποίων θα προκριθούν στην τελική φάση.

Η Εθνική ομάδα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι σε Κροατία (26/4) στη Χαλκίδα και Ολλανδία (30/4) εκτός έδρας.

Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα έπαιξε δίχως τους τραυματίες Μπόσκο και Μυλωνά ( ενώ έχασε με διάστρεμμα και τον Κανδύλα στην εξέλιξη του ματς ) ήταν αποφασιστική και έδειξε τη σιδερένια θέληση της για την νίκη.

Παρά το κακό ξεκίνημα όπου βρέθηκε να χάνει με 5 γκολ (5-10, 6-10) στο 21’, η Εθνική βρήκε τις λύσεις και ανέτρεψε το ματς πριν κλείσει το ημίχρονο (13-12) με σερί 5-0 (από 8-12) στο 25’.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό αμφίρροπο με τους Βέλγους να περνούν μπροστά στο σκορ (15-16) στο 38’, αλλά η Εθνική είχε και πάλι ένα εξαιρετικό διάστημα στο οποίο μετέτρεψε το 19-19 σε 23-19 (49’). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τους Βέλγους να ισοφαρίζουν 23-23 (55’), ωστόσο με δύο γκολ του Τόσκα και ένα του Κεδέρη, η Εθνική έφτασε στη μεγάλη νίκη με 26-24.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο που μείναμε πίσω ακόμα και 5 γκολ, η άμυνα μας δεν ήταν τόσο κακή. Το πρώτο βήμα ήταν να ξεπεράσουμε το πρέπει και το υπερβολικό άγχος. Προσπαθήσαμε να μαζέψουμε τη διαφορά και να παραμείνουμε στο πλάνο. Θεωρώ πως αν είχαμε περισσότερη συγκέντρωση όταν βρεθήκαμε 3-4 γκολ μπροστά, θα κερδίζαμε πιο εύκολα. Η ομάδα ξεπέρασε αρκετά προβλήματα που παρουσιάστηκαν. Μετά από 4 αγωνιστικές έχουμε καλό απολογισμό, πρέπει όμως να μείνουμε το ίδιο ταπεινοί. Θα περιμένουμε τις τελευταίες δύο αγωνιστικές με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Το μεγαλύτερο κέρδος είναι ότι αυτή η ομάδα έχει συσπειρώσει όλο τον κόσμο του χάντμπολ και ο κόσμος έχει κάνει την Εθνική επίσημη αγαπημένη»

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 2-4, 4-8, 6-10, 9-12, 13-12 (ημίχρονο ), 13-14, 16-16, 19-18, 23-19, 23-21, 26-24

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπάγιος 1, Λιάπης 3, Μάλλιος 6, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 6, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης 1, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Κρητικός 1, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 3, Kεδέρης 1.

ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 3, Σαμίν, Κέτερς 1, Μπράουν, Κόλμαν 6, Μπογιόν, Βανκόσεν 2, Ουμς 3, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 4, Ντενέρ, Καντέλ 4, Ντελπίρ.

Διαιτητές: Μπρκιτς-Γιουσουφότζιτς (Αυστρία), Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 6/4-0/0