Η Ακαδημία ''Δοξάσθηκε'' με πολύτιμη νίκη ! - greekhandball.com

Η Ακαδημία ''Δοξάσθηκε'' με πολύτιμη νίκη !

Σπουδαίο ματς έγινε στην Πάτρα, όπου η Ακαδημία των Σπορ  έφθασε στη νίκη επί της Δόξας με 29-28, σε παιχνίδι με ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία για την Α2 Εθνική Ανδρών ( Νότιος Ομιλος ).

Η Ακαδημία ανάσανε βαθμολογικά ενώ η Δόξα Βύρωνος έχει μπεί σε μεγάλες περιπέτειες για την παραμονή της στην κατηγορία.

Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-12, ωστόσο, η Δόξα επέστρεψε με ανταγωνιστική διάθεση στο δεύτερο μέρος και μείωσε σε 21-19 στο 40΄. Ακολούθησε η αντίδραση της Ακαδημίας, που πέρασε μπροστά στο σκορ με 29-26 στο 58΄, αλλά, η Δόξα πλησίασε σε 29-28 και ο γκολκίπερ των Πατρινών Διαμαντόπουλος συνετέλεσε με καθοριστικές επεμβάσεις ώστε να διατηρηθεί έως το τέλος το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο προπονητής της Ακαδημίας Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε : '' Συγχαρητήρια στους αντιπάλους διότι μέσα σε αθλητικά πλαίσια προσπάθησαν και αυτοί για τη νίκη. Συγχαρητήρια  και στους αθλητές μου διότι έδειξαν χαρακτήρα, ήταν συγκεντρωμένοι και πήραν αυτό που τους άξιζε. Το μέλλον είναι μπροστά τους ''.

Τα πεντάλεπτα: 3-2.6-5,7-6,11-8,14-10,18-12 ( ημίχρονο ), 19-16,21-19,23-21,25-22,27-25,29-28.

Διαιτητές : Α. Γερουλάνος-Κ. Γερουλάνος.

AΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ : Πάντος 5, Σαρικάς, Διαμαντόπουλος,  Κανέλλος 5, Γ. Ρουσόπουλος, Παπακωστόπουλος, Ν. Κολλύρης 6, Τόμοβιτς 2, Χ. Παπαγιαννόπουλος 6, Αλ.Παπαγιαννόπουλος 1, Καλούδης 4, Γιαννόπουλος, Ευθυμίου, Μπεκιάρης, Παπαχαρτοφύλλης, Μπιλαλής.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ : Μπαρτσώκας, Λάλας 2, Κολιούλης 4, Κουρουτζίδης 1, Λαμπρόπουλος, Παϊπάης 10,  Σαλόγιαννος, Θεοδοσόπουλος, Μαυρομμάτης 4, Αϊβάζης 3, Ξηρόπουλος, Σχοινοχωρίτης 1, Πέρρος 3.

Δίλεπτα 5-3. Πέναλτι 0/0-3/5.