Πολύτιμη νίκη για τον Ζαφειράκη, σε περιπέτειες τα Βριλήσσια - greekhandball.com

Πολύτιμη νίκη για τον Ζαφειράκη, σε περιπέτειες τα Βριλήσσια

Ο Ζαφειράκης πέτυχε δεύτερη νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα επί των Βριλησσίων, αυτή τη φορά στη Νάουσα, με 26-22, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την Handball Premier.

Χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα ο Ζαφειράκης έχει πλέον 12 πόντους και είναι 9ος ενώ τα Βριλήσσια έμειναν στους 10 βαθμούς και στην 10η θέση , η Πυλαία είναι προτελευταία με 9 και ουραγός η ΧΑΝΘ με 2 ενώ πέφτουν απευθείας οι δύο τελευταίες ομάδες της τελικής βαθμολογίας, με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Το Σάββατο θα παίξουν Βριλήσσια-Πυλαία και Ιωνικός Ν.Φ.-Ζαφειράκης.

Στην ανάπαυλα, στο κλειστό της Νάουσας, το σκορ ήταν 14-14, ωστόσο, με σερί 5-0 ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 19-14 στο 40'  ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν δίχως γκολ για 14 λεπτά.

Παρά τις επιμέρους διακυμάνσεις στο σκορ, ο Ζαφειράκης εντέλει έφθασε στη νίκη, δίχως να απειληθεί άμεσα από τα Βριλήσσια στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 8-7, 10-8, 12-11, 14-14 (ημίχρονο) 17-14, 19-14, 19-16, 22-16, 24-18, 26-22.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μπόλας 1, Τσουκαλάς, Τσαγκεράς, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος 5, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 7, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 5, Γαλίτης, Μίλοβιτς, Βαφείδης 3, Τσάτσας 3, Λόλας 2.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Τούτσης): Καραδήμας, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Βλάχος, Τόμπρος 1, Πανταζής 2, Αντωνιάδης, Καραμασιώτης, Ζαρίκος 2, Χερουβείμ 7, Βαμβακάς 1, Χουρσουντιάν 4, Στάθης 2, Γιάκιτς 3, Κορκολής.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 53:28 Αθανασίου (για εξύβριση- το δελτίο κρατήθηκε), Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 5/4-2/2