Με Μαντάλινιτς, η ΑΕΚ πέρασε από την Δράμα ! - greekhandball.com

Με Μαντάλινιτς, η ΑΕΚ πέρασε από την Δράμα !

Η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από την Δράμα, με 36-31 επί της γηπεδούχου ομάδας, σε  αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Handball Premier.

Πριν την αναμέτρηση η συγκινησιακή φόρτιση ήταν έντονη, με αθλητές να αποθέτουν λουλούδια μπροστά σε μία φανέλα του Σάσα Ζιβούλοβιτς, από την περίοδο που αγωνιζόταν στην Εθνική ομάδα.

Η Δράμα ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα έως το 45΄ όταν προηγείτο με 27-25, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Μαντάλινιτς που σημείωσε συνολικά 13 γκολ και ήταν ο πρώτος σκόρερ στο ματς,  με σερί 6-0 αποσπάσθηκαν με 31-27 στο 55' και στο τελευταίο πεντάλεπτο, με ψυχραιμία, έφθασαν στην τελική επικράτηση με 36-31, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 7-6, 10-8, 14-11, 15-13, 18-17 (ημίχρονο), 22-21, 24-23, 27-25, 27-27, 27-31, 31-36.

ΔΡΑΜΑ  (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 2, Λαστσάκου 1, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Τόσκας 5, Τορνικίδης 2, Πολύδωρος 2, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 10.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Ζίβκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 13, Καλαμάτας, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 6, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι 4, Λέμος, Κεδέρης 5.

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος. Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 4/4 - 3/2