Σταθερά στην κορυφή, με πέρασμα και από τον Λευκό Πύργο η ΑΕΚ - greekhandball.com

Σταθερά στην κορυφή, με πέρασμα και από τον Λευκό Πύργο η ΑΕΚ

Διατηρεί την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και το εν δυνάμει πλεονέκτημα έδρας για τα πλέϊ οφ η ΑΕΚ, που κατέβαλε με 30-22 στη Θεσσαλονίκη την ΧΑΝΘ, ενώ απομένουν πλέον δύο αγωνιστικές, με την Ενωση να καλείται να αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ Ζαφειράκη και Δούκα ( ως τυπικά γηπεδούχο ).

Εως το 25', οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα ανταγωνιστικοί προς την ΑΕΚ που προηγήθηκε με 12-10 ενώ στο 35΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 18-14.

Η ΧΑΝΘ αντέδρασε και πάλι, πλησίασε στα 2 γκολ, όμως, στο 45΄ η πρωτοπόρος της βαθμολογίας πήρε διαφορά 5 γκολ και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε δυσκολίες ώστε εντέλει να προσθέσει στο ενεργητικό της δύο ακόμα βαθμούς.

Και πάλι πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Μαντάλινιτς με 8 γκολ ενώ από την ΧΑΝΘ πιο παραγωγικός ήταν ο Βαρδάκας με 5 τέρματα στο ενεργητικό του.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-7, 8-8, 10-12, 13-16 (ημίχρονο ), 14-18, 17-19, 18-21, 20-25, 21-26, 22-30.

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Σκούφας 3, Πάντζιος 2, Ανδρεαδάκης 4, Ιωαννίδης, Σαράφης, Βαρδάκας 5, Γιαννακίδης 2, Μπίλλιας 1, Σαμαράς, Σαρηγιαννίδης , Κουκλοτίδης 1, Χαριζόπουλος, Τσαγγαλής, Αγαθόνικος 1, Κυριακίδης 3, Δάιος.

ΑΕΚ ( Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Ζίφκοβιτς 2, Βούλγαρης 2, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς, Καλαμάτας, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Γκολούμποβιτς 1, Σόκολιτς 3, Τσιτομπί, Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Γκόγκας-Σαχίνογλου. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 2/2-5/5.