Το φορμαρισμένο Κιλκίς υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα τον άστοχο Φίλιππο - greekhandball.com

Το φορμαρισμένο Κιλκίς υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα τον άστοχο Φίλιππο

Το Κιλκίς έμεινε στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στον Βόρειο Ομιλο της Α2 Εθνικής Ανδρών, χάρη στην πολύτιμη νίκη του με 29-21 στην Βέροια σε βάρος του Φίλιππου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα μετά τα πρώτα λεπτά, έκλεισαν το πρώτο μέρος με 14-9 υπέρ τους, δεν απειλήθηκαν με τρόπο άμεσο στην επανάληψη, επωφελήθηκαν από την αστοχία των γηπεδούχων στα πέναλτυ ( έβαλαν μόλις 5 γκολ σε 11 εκτελέσεις ) και πανηγύρισαν την επικράτηση τους με πρώτο σκόρερ και πάλι τον Δημάκη με 6 γκολ.

Βλάχος και Διδασκάλου σκόραραν από 5 φορές για τον Φίλιππο που έχασε και άλλο έδαφος στην βαθμολογία σε μία μεταβατική σεζόν όπου προσπαθεί να ανασυγκροτηθεί.

Τα πεντάλεπτα :  3-3, 3-5, 4-8, 7-9, 9-11, 9-14 ( ημίχρονο ), 11-17, 13-20, 15-23, 15-26, 18-29, 21-29.

Διαιτητές :  Ηλιάδης-Σαπανίδης

Δίλεπτα :  2-6          Πέναλτυ : 11/5-3/1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ : Τσαγγαρός 1, Κ.Μαυρίδης 2, Δεληχρήστος, Διδασκάλου 5, Κρέξης 2, Βλάχος 5, Αμπρικίδης 1, Δεληγιάννης 3, Κούγιας , Χαντζαρίδης 2, Μανούδης, Δ.Μαυρίδης.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ : Δημάκης 6, Τριανταφύλλου , Σ.Φαχουρίδης 1, Κυπραίος 5, Ελευθεριάδης 4, Α.Μαυρόπουλος 1,  Χ.Μαυρόπουλος 2, Καριοφύλλης 1, Καρβουνίδης, Ταραμονλής 2, Γιαννακόπουλος 3, Νάκος 2, Κοτανίδης , Α.Φαχουρίδης 2, Λασκαρούδης, Βαφειάδης.