Πρόκριση για την ΑΕΚ σε βάρος της Πυλαίας - greekhandball.com

Πρόκριση για την ΑΕΚ σε βάρος της Πυλαίας

Δεν είχαμε επανάληψη της ιστορίας στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών, καθώς, αυτή τη φορά η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ την Πυλαία με 35-23 και την άφησε εκτός του θεσμού όπου πέρσι είχε στεφθεί τροπαιούχος η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικρατώντας της Ενωσης στον τελικό της Κοζάνης.

Ετσι, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στον πρώτο ημιτελικό τον Ολυμπιακό στο Final 4.

Με σοβαρότητα και προσεκτική προσέγγιση του αγώνα από την αρχή έως το τέλος, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της υπεροχής της στην Πυλαία, που ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή και μετά το 40΄ ( 24-16 ) δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ την γηπεδούχο.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Μαντάλινιτς με 9 γκολ στο ενεργητικό του.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-5, 11-8, 14-10, 16-13 (ημίχρονο ), 18-14, 24-16, 27-18, 29-19, 31-20, 32-20, 35-23.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ, Ζίφκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 9, Νικολαΐδης, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 4, Λέμος, Κεδέρης 4.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Ανανιάδης): Ζαφείρης 1, Μανωλούδης 3, Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος 3, Κουκμίσης 3, Γιαννακίδης, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης 2, Κυριακίδης 1, Αθανασιάδης 2, Αλατσατιανός 2, Σεϊρεκίδης 3, Αντωνιάδης 2.

Διαιτητές: Τόλιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 2/2 – 1/1