Ο Μπραουδάκης έβαλε τα θεμέλια για την μεγάλη νίκη του Ιωνικού Ν.Φ. με την Δράμα ! - greekhandball.com

Ο 27χρονος τερματοφύλακας του Ιωνικού Ν.Φ. Δημήτρης Μπραουδάκης πραγματοποίησε ( μία ακόμα ) καταπληκτική εμφάνιση, αμυντικά η ομάδα του ήταν θαυμάσια και έτσι μπήκαν γερά θεμέλια για την μεγάλη νίκη κόντρα τη Δράμα στη Νέα Φιλαδέλφεια, με 30-19.

Αυτή η επιτυχία αποτελεί βήμα παραμονής στην κατηγορία για τον Ιωνικό Ν.Φ. ενώ η Δράμα αν και ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε σε μόλις 7 γκολ στο ενεργητικό της στην επανάληψη και με επιμέρους σκορ 12-5 από το 35΄ έως τη λήξη, ηττήθηκε με τη διαφορά να ανεβαίνει από τα 5 γκολ ( 24-19 στο 50 ΄) σε 11 στο τέλος.

Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης, Κουκουλάς, Ελοζιέουα σημείωσαν 17 από τα 30 γκολ του Ιωνικού Ν.Φ. ενώ η Δράμα ( που σε κανένα άλλο αγώνα πρωταθλήματος σε αυτή τη σεζόν δεν είχε πετύχει κάτω από 20 τέρματα ) είχε ως πρώτο σκόρερ τον Ζιβούλοβιτς με 5 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 6-5, 8-8, 11-11, 14-12 (ημίχρονο ), 16-13, 18-14, 21-17, 24-19, 27-19, 30-19

ΙΩΝΙΚΟΣ  Ν.Φ. (Αρβανίτης): Κουκουλάς 4, Αϊβαλιώτης 5, Ταουσάνης 4, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου Α. 2, Βασιλείου Ι. 4, Μπούτος, Χαντέλης 3, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 1, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης, Μπαλάσκας 1.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Μωραΐτης 1, Μεσσήνης 1, Χαϊτίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Τόσκας 3, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Ντάκαρης, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 1, Ζιβούλοβιτς 5, Παπαδόπουλος 2, Κρανιώτης, Σίνα 3.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 44:01 Παπαδόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1/0-1/1