Ιστορική νίκη καρδιάς η ΑΕΚ με την Γκόμες στην εκπνοή, λύγισε την Πυλαία ! - greekhandball.com

Ιστορική νίκη καρδιάς η ΑΕΚ με την Γκόμες στην εκπνοή, λύγισε την Πυλαία !

Την μεγαλύτερη έως τώρα νίκη από τη δημιουργία της πέτυχε η ΑΕΚ με 27-26 επί της Πυλαίας, για την Α1 Γυναικών στο Καματερό, με γκολ της Γκόμες σε κενό τέρμα ένα δευτερόλεπτο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.
Νίκη καρδιάς και ψυχής για την ΑΕΚ που πίστεψε έως το τέλος στην επιτυχία, έδειξε χαρακτήρα και αφυπνίσθηκε μετά την ήττα της στο Πανόραμα και κατάφερε να πάρει τους δύο πόντους με τρόπο αλησμόνητο και παράλληλα με έκφραση πίστης, πάθους και αποφασιστικότητας απέναντι σε ισχυρότατο αντίπαλο.
Με αυτή την σπουδαία επιτυχία η ΑΕΚ σε βάρος της δεύτερης της βαθμολογίας Πυλαία, πλησίασε σε απόσταση 2 βαθμών την Αναγέννηση Αρτας και ελπίζει βάσιμα στην είσοδο της στην τετράδα του πρωταθλήματος.
Το ματς ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με την Πυλαία να προηγείται με τρία γκολ στο ημίχρονο, την ΑΕΚ να αντιδρά στην επανάληψη με πρωταγωνίστριες τις νεοαποκτηθείσες Βραζιλιάνες Λεβαντόφσκι και Γκόμες να συντελούν καθοριστικά ώστε να πάρει προβάδισμα με 21-20 ( 50΄) και 26-23 ( 55΄) και τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν με την Κερλίδη στο 59.52΄΄ σε 26-26.
Η Πυλαία σκόραρε έχοντας 7 παίκτριες στην επίθεση, αλλά, εντέλει πλήρωσε το ρίσκο της καθώς δεν πρόλαβε να πάρει θέση κάτω από τα δοκάρια η τερματοφύλακας της και η καταπληκτική Γκόμες με γκολ από τη σέντρα έδωσε την νίκη στην Ενωση με 27-26.
Με αυτή την ήττα η Πυλαία έμεινε 6 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Νέα Ιωνία και κινδυνεύει να χάσει και την δεύτερη θέση την οποία διεκδικεί με αξιώσεις ο ΠΑΟΚ.
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-6, 7-8, 9-10, 9-10 (ημίχρονο ), 12-15, 17-17, 19-18, 21-20, 26-23, 27-26.
ΑΕΚ (Ανταλής): Κοντοστέργιου 1, Μάγκου, Καραγιάννη, Φράγκα 1, Ψαριώτη 1, Λεβαντόφσκι 5, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κάτσικα 3, Γκόμες 12, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 2, Πατρώνη.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 5, Χ. Τροχίδου, Ελ. Τροχίδου 6, Κ. Κουκμίση 4, Θεοδοσοπούλου, Μόσχου, Τάκη, Κωστοπούλου 2, Τόρες 3, Αζεβέδο 1, Τσιγαρίδα, Παπαδοπούλου, Σούσκα, Αργυροπούλου 5, Γκόμες.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/1-6/5.