Με τους νέους στο προσκήνιο, πρόκριση στο Κύπελλο για τον Δούκα επί του Ιωνικού Ν.Φ. - greekhandball.com

Ο Δούκας πέτυχε σημαντική νίκη επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας και προκρίθηκε στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδος, χάρη στο τελικό 30-26 που σημείωσε στο ΟΑΚΑ.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ο Δούκας είχε τον έλεγχο στο σκορ, έκλεισε με 16-13 το ημίχρονο, ανέβασε στα 6 γκολ τη διαφορά στο 50 ΄ με 27-21 και εντέλει κρατώντας το προβάδισμα απέκλεισε τον αντίπαλο του.

Επιστροφή για Τζηρά και Τσακουρίδη, οι νεαροί ωστόσο ήταν και πάλι εκείνοι που σήκωσαν το βάρος για τον Δούκα, με τους Στεφανίτση-Παναγιώτου-Αναστασίου να πετυχαίνουν αθροιστικά, 17 από τα 30 τέρματα της ομάδας τους.

Μελετάκος και Αϊβαλιώτης με 7 και 6 γκολ αντίστοιχα, πρωταγωνίστησαν στο σκοράρισμα για τον Ιωνικό Ν.Φ. που είχε, πάντως, λιγότερες λύσεις στο σκοράρισμα σε σχέση με τους γηπεδούχους.

Τα πεντάλεπτα :  2-3, 6-4, 8-6, 12-10, 14-12, 16-13 ( ημίχρονο ), 18-14, 20-15, 23-18, 27-21, 28-23, 30-26.

Διαιτητές : Χαραλαμπίδης-Ζήσης

Δίλεπτα :  3-1      Πέναλτυ :  2/2, 3/2

ΔΟΥΚΑΣ :  Μποροντάϊ, Τζηράς 1, Παγιάτης 1, Μπατής, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 5, Γερουλάνος 2, Αναστασίου 5, Ντούνης , Γιάντσα 1, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης, Γκάτσεβιτς 4, Κολλύρης, Πάνου 2, Στεφανίτσης 7.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. :  Κιαρτζίδης, Κουκουλάς 4, Αϊβαλιώτης 6, Ταουσάνης 3, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης , Συγγάρης , Βασιλείου 3, Χαντέλης 1, Μελετάκος 7, Δεληχρήστος , Τρούλος, Ελοζιέουα 2, Χελιώτης , Μπαλάσκας.