Η Ηλιούπολη προχώρησε με νίκη επί της Ακαδημίας - greekhandball.com

Η Ηλιούπολη προχώρησε με νίκη επί της Ακαδημίας

Η Ηλιούπολη 2006 νίκησε με 38-19 την Ακαδημία Πάτρας στην Ηλιούπολη, σε αγώνα για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Γυναικών.

Από την αρχή του αγώνα, η γηπεδούχος ήταν μπροστά στο σκορ απέναντι στη φιλότιμη και αξιόμαχη ομάδα της Πελοποννήσου, ωστόσο, η διαφορά των 7 τερμάτων στην ανάπαυλα, διευρύνθηκε στην επανάληψη.

Πρώτη σκόρερ της Ηλιούπολης η Λουρίδα με 11 τέρματα, μαζί με την Παπαγιαννοπούλου ( 8 γκολ ) σημείωσαν τα μισά από τα γκολ της ομάδας τους.

Πιο παραγωγική αθλήτρια στη συνάντηση, πάντως, ήταν η Ξηνταροπούλου των φιλοξενουμένων με 13 τέρματα στο ενεργητικό της.

Τα πεντάλεπτα : 3-2, 6-4, 10-7, 13-11, 16-11, 19-12 ( ημίχρονο ), 21-14, 26-15, 31-15, 33-16, 35-16, 38-19.

Διαιτητές : Δρακόπουλος-Βαγγελτζίκης

Δίλεπτα :      2-5            Πέναλτυ :  6/5, 1/1

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 2006 :  Σιώρη, Χατζηλιάδου, Τσιομίδου 7, Λουρίδα 11, Φοινικοπούλου , Ζουμπουνέλλη 1, Χούτου 5, Ποδηματά , Αμπατζή, Μαυρομμάτη, Υφαντή 6, Τζαφέστα, Καραγρηγορίου, Μαρούλη, Δημητρίου, Παπαγιαννοπούλου 8.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΑΣ : Δάρρα, Κανάριου, Αποστολοπούλου, Φαρμάκη 1, Κωτσοπούλου 2, Αναστασοπούλου 3, Φραγκίδη, Αβράμη, Στελλάτου, Κονταξή, Καλογιαννίδου, Ξηνταροπούλου 13.