Πολύτιμη νίκη του Ζαφειράκη επί του Αερωπού ! - greekhandball.com

Πολύτιμη νίκη του Ζαφειράκη επί του Αερωπού !

Ο Ζαφειράκης Νάουσας πήρε πολύτιμη νίκη επί του Αερωπού Εδεσσας με 23-22, σε παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες μετά από αμφίρροπο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ ήταν 22-22 έως το 59.30'' όταν ο Ζαφειράκης σημείωσε το νικητήριο γκολ με πέναλτυ του Θεοδωρόπουλου και ο Αερωπός δεν μπόρεσε να αντιδράσει ;αποτελεσματικά στο χρόνο που απέμεινε.

Ο Αερωπός προηγήθηκε με 21-22 στο 57.30'', όμως οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα πέναλτι του Θεοδωρόπουλου πέρασαν μπροστά με 23-22. Στην τελευταία επίθεση, ο Μπουμπουλέντρας απέκρουσε διαδοχικά σουτ των Μπούλκιν και Κουκουτσίδη.

Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν από την ομάδα της Εδεσσας με 15-10, αλλά, αρχικά μείωσαν σε 17-14, ισοφάρισαν στη συνέχεια και στο δραματικό τελευταίο τέταρτο με επιμέρους σκορ 4-3 η νίκη πήγε στον Ζαφειράκη.

Ελειψε από τον Αερωπό ο Μποκάρεφ και τα 7 γκολ του Μπούλκιν δεν ήταν αρκετά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος με 6 τέρματα στο ενεργητικό του.

Τα πεντάλεπτα :  1-4, 2-5, 4-7, 6-10, 8-13, 10-15 ( ημίχρονο ), 14-17,17-18, 18-18, 19-19, 21-20, 23-22.

Διαιτητές :  Κινατζίδης-Φωτακίδης

Δίλεπτα :      3-4                     Πέναλτυ :  7/4, 1/0

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ : Αθανασίου, Μπόλας 1, Κανιζάϊ , Τσαγκέρας 1, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας 1, Ρότζιος 1, Μισαηλίδης 4, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Γαλίτης, Μίλοβιτς 2, Βαφείδης 2, Τσάτσας 3, Δασκαλόπουλος, Λόλας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ : Κωστακίδης 5, Τσέλιος, Μαυροδουλάκης 1, Μήγγας, Αθανασιάδης, Βέρεμτσουκ, Κουλουτσίδης 4, Κράλλης 4, Μπούλκιν 7, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 1, Γιαννούσης, Τοτίδης, Μυλωνάς.