Νίκη για την ΑΕΚ επί του Δούκα στους Εφηβους - greekhandball.com

Νίκη για την ΑΕΚ επί του Δούκα στους Εφηβους

Η ΑΕΚ κατέβαλε με 31-30 τον Δούκα στο ΟΑΚΑ, σε συνάντηση για το Πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΧΑ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο ενώ στην επανάληψη ο Δούκας πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων, αλλά, στο 45΄ με επιμέρους υπέρ της σερί 5-1, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 26-24 και διατήρησε έως το τέλος το προβάδισμα, κατακτώντας την νίκη.

Καλύβας και Βαρδαξόπουλος πέτυχαν 19 γκολ ( 12 και 7 αντίστοιχα ) για την ΑΕΚ ενώ ο Μπατής και ο Χατσατουριάν σημείωσαν 14 τέρματα για τον Δούκα ( 8 και 6 ) και ήταν οι πρώτοι σκόρερς της ομάδας τους.

Τα πεντάλεπτα : 3-5, 5-6, 9-8, 10-10, 13-12, 14-14 ( ημίχρονο ), 17-15, 19-18, 23-21, 24-26, 27-29, 30-31.

Διαιτητές : Λεφάκης-Καρυδάκης

Δίλεπτα :     6-3            Πέναλτυ : 4/4, 5/4

ΔΟΥΚΑΣ :  Δερμάνης, Χατσατουριάν 6, Μπατής 8, Κολεζάκης 6, Παναγιώτου, Μποχτής, Τσιούμας 2, Ζησιμάτος, Ψυντρίδης , Σταματάκος 3, Γεωργιάδης , Χαριτωνίδης 2, Λίτσης , Παπανικολάου 3, Ζιώγας, Λιάκος.

ΑΕΚ :  Ρασπίτσος, Βρεττός 1, Σφακιωτάκης 2, Ματεντζόγλου 2, Βαρδαξόπουλος 7, Σουρμελίδης, Σεβαστάκης, Πολυμέρης, Ξυπνητός 3, Καλύβας 12, Πολυζωγόπουλος 4, Ρούτσιας, Βούλγαρης, Παππάς, Πούλιας, Δημητριάδης.